• سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-5584-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

خراسان جنوبی پاک ترین استان کشور/ بهره برداری از آزمایشگاه کشت سلولی استان تا دو ماه آینده

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: آزمایشگاه کشت سلولی استان تا دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، محمد اصغرزاده امروز (25 اردیبشهت ماه) در جمع خبرنگاران اظهارکرد: در بحث حفظ سلامت غذایی به دلیل تلاش شبانه روزی حوزه دامپزشکی در استان طی چند سال اخیر با تعامل بین بخشی آنفولانزای فوق حاد پرندگان را نداشته‌ایم .

وی افزود: در حال حاضر 220 مرغداری گوشتی فعال و ۳۶ واحد تخم گذار فعال در استان داریم که هیچ بیماری خاصی در حوزه طیور رخ نداده است.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در بحث بیماری های پرندگان پنج هزار نمونه سرمی به تهران برای پایش اعزام تا در خصوص طیور مهاجر صنعتی و بومی رصد انجام شود که تمام نمونه ها منفی بوده است.

اصغر زاده با اشاره به اینکه یکی از وظایف دامپزشکی حفظ سلامت مردم ناشی از انتقال بیماری مشترک است ادامه داد: با توجه به وجود ۸۳۲ بیماری مشترک خوشبختانه استان پاکی هستیم که این امر به دلیل تلاش همکاران دامپزشکی است.‌

وی بیان کرد: در خصوص سلامت فرآورده های خام دامی به صورت شبانه روزی کنترل انجام شده و مراکز و ارگان ها مختلف رصد می‌شوند چرا که در صورت کوتاهی و بروز مشکل اتفاقات جبران ناپذیری ایجاد و حساسیت ها مردم بیشتر می شود .

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی حفظ سرمایه دامی را از دیگر وظایف دامپزشکی عنوان کرد و گفت: با توجه به وضعیت خشکسالی و کاهش دام صنعت طیور توانسته تداوم داشته و در پرورش شتر و شتر مرغ نیز وضعیت خوبی داریم .

اصغر زاده با بیان اینکه دو صنعتی که می تواند آینده خوبی از لحاظ تولید ارزش افزوده داشته باشد شتر و شترمرغ است، تاکید کرد: خراسان جنوبی استانی عالی برای پرورش شتر وشتر مرغ است و سرمایه‌گذارهایی نیز در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند.

وی اضافه کرد: جایگاه مناسب برای زنجیره شتر و شترمرغ در استان کامل نبوده و اگر این زنجیره کامل و فرآورده تبدیل شود برای استان مفید و باعث ایجاد ارزش افزوده می شود .

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: با توجه به گرم شدن هوا زمینه رشد کنه را افزایش و بحث تب کریمه کنگو تشدید می‌شود که در این زمینه سم پاشی دام و مبارزه با کشتار غیر مجاز باید رعایت  شود چرا که بدون رعایت شرایط بهداشتی باعث آلودگی و انتقال این بیماری بین مردم خواهد شد.

اصغر زاده افزود: رعایت شرایط ذبح بهداشتی و نگهداری گوشت در دمای سرد از انتقال این بیماری جلوگیری می کند .

وی با تاکید بر اینکه استانی پاک در بحث آنفولانزا و تب کریمه کنگو بوده ایم، ادامه داد: تب مالت نیز در زمان افزایش گرما احتمال بروز دارد و باید نکات بهداشتی در مصرف شیر و تهیه از مراکز معتبر مدنظر باشد.

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی  یاداورشد: طی سال گذشته ۴۲ میلیون و ۸۳۸ هزار کیلوگرم صادرات خوراک طیور داشته‌ایم که از ابتدای امسال نیز ۳ میلیون و ۶۱۰ هزار کیلوگرم خوراک به افغانستان به میزان یک میلیون و ۸۰۵ هزار ریال صادرات انجام شده‌است .

اصغر زاده تصریح کرد: همچنین در بحث مرغ زنده نیز طی سال گذشته ۳۹ هزار و ۴۷۸ قطعه طیور زنده صادرات شده است .

وی عنوان کرد: از ابتدای امسال بجای مرغ زنده ۲۵ هزار کیلوگرم مرغ منجمد صادرات شده که ۳۷ هزار و ۵۰۰ دلار حاصل شده است .

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی ادامه داد: در بحث جوجه یک روزه نیز سال گذشته ۲ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۴۴۰ قطعه صادرات به خارج از انجام و امسال نیز تا کنون ۴۹۶ هزار و ۸۳۸ جوجه به خارج استان صادرات شده است .

اصغرزاده ادامه داد: در بحث قاچاق دام در سال گذشته ۱۲۷ پرونده تشکیل شد که از این تعداد ۴۰ پرونده به دستگاه قضایی ارجاع شده است.

وی اظهارکرد: طی سال گذشته ۷۹ هزار و ۴۱۳ راس دام در کشتارگاه های استان کشتار شد که ۱۲ هزار و ۶۹۸ کیلوگرم به دلیل عدم شرایط بهداشتی معدوم شدند .

مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: در بحث نظارت بر فرآورده های خاص دامی نیز ۲۸ هزار و ۶۷۴ بازدید انجام شده که ۸۵۷ مورد مشکل بهداشتی داشته و ۱۲۳ هزار و ۲۲۸ کیلوگرم فرآورده ضبط که ۱۰۱ نمونه برداری انجام و ۴۵ مورد به مراجع قضایی ارسال و ۳۵ تن فراروده معدوم شدند .

اصغر زاده تصریح کرد: در حال حاضر در استان 10شهرستان اداره دامپزشکی مستقل داند و امسال نیز ساختمان یازدهمین شبکه استقلال خود را کسب خواهند کرد.

وی افرود: در بحث احداث آزمایشگاه کشت سلولی  نیز جانمایی انجام لوازم خریداری و تا دو ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید تا دیگر از ارسال نمونه آزمایشی به استان‌های همجوار جلوگیری شود.

 مدیرکل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با اشاره به احداث آزمایشگاه تخصصی شرق کشور در استان یاداور شد: این آزمایشگاه در سال 90 کلنگ زنی شد تا کنون به دلیل عدم بودجه اختصاصی تکمیل ان با مشکل رو به رو شده که در صورت اختصاص بودجه ملی و استانی این آزمایشگاه با حمایت از کالای ایرانی اجرایی شود.

  وی با اشاره به اینکه تکمیل این آزمایشگاه حدود سه میلیارد تومان نیاز اشت تصریح کرد: در صورت تکمیل و تجهیز صادرات  استان نیز رونق و باعث توسعه استان خواهد شد .


انتهای پیام