• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-10914-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

نگاه خاص توریست‌ها به دست بافته‌های خور

هنرمند گلیم باف خراسان‌جنوبی گفت: توریست‌های مختلفی و از بسیاری کشورها به این روستا خور سفر و از صنایع دستی این روستا خریداری می‌کنند.

نجیبه نوکا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهارکرد: روستای خور از روستاهای گردشگری خراسان‌جنوبی بوده و در ۵۵ کیلومتری شهرستان خوسف قرار دارد.

وی در خصوص آغاز فعالیت خود در بافت فرش و گلیم افزود: از کودکی همراه با مادرم فعالیت داشتم اما در حال حاضر حدود پنج سال است که در کارگاه قالی بافی، گلیم بافی و پارچه بافی فعالیت می‌کنم .

این بانوی هنرمند استان با اشاره به احیاء طرح‌های در حال فراموشی روی گلیم‌ها، تصریح کرد: قالی اسب شتری از طرح‌هایی است که به ندرت دیده می‌شود که از این نوع طرح در حال بافت هستیم .

نوکا ادامه داد: این نوع نقوش و طرح‌ها از سوی توریست‌ها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد اما در ایران قیمت‌های آن پایین است.

وی با اشاره به بافت روگی یا پلاس در این کارگاه، بیان کرد: لباس‌های که قابل پوشیدن نیست را به صورت نخ درآورده و بافته می‌شود که این امر هم صرفه جویی به همراه داشته و هم کمکی به اقتصاد خانواده است .

این بانوی هنرمند استان خاطرنشان کرد: بافت قالی و قالیچه را در ابتدا از مادرم آموزش دیدم و سپس برای گسترش کار، دوره‌های آموزشی فنی و حرفه‌ای را گذراندم .

نوکا در خصوص بازار فروش صنایع دستی در استان، گفت: بازار فروش محصولات مناسب بوده و از صنایع دستی، خرج خانواده را در می آوریم .

وی افزود: در حال حاضر صادرات به خارج از استان نداریم اما توریست‌های مختلفی از بسیاری کشورها به این روستا سفر  کرده و از صنایع دستی ما خریداری می‌کنند و به این علت مشتریان بسیاری داریم.

تلاش برای برندسازی قالیچه اسب شتری در خراسان‌جنوبی

این هنرمند صنایع دستی استان تصریح کرد: اگر فردی به این حرفه علاقه داشته باشد می‌توانم در آموزش این حرفه و سپس درآمدزایی به او کمک کنم.

وی یادآور شد: در حال حاضر در نظر داریم تا قالیچه اسب شتری را برند سازی کنیم که در این خصوص با میراث فرهنگی در حال رایزنی هستیم .انتهای پیام