• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-11414-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

سمپاشی رایگان 45 هزار راس دام در نهبندان برای پیشگیری از تب کریمه کنگو

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: برای از بین بردن ناقلین بیماری تب کریمه کنگو (CCHF) و پیشگیری از وقوع بیماری‌های دامی و مشترک طی دو ماهه اول سال جاری، 45 هزار رأس دام سبک و 29 هزار مترمربع جایگاه دامی در شهرستان نهبندان سمپاشی شده است .

محمد راه انجام در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تب‌ خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری ویروسی کشنده مشترک بین انسان و دام است که از طریق کنه عامل بیماری به دام‌های دیگر انتقال می‌یابد و سمپاشی نقش مهی در کنترل این بیماری بین دام‌ها دارد .

وی افزود: این بیماری در دام بدون علامت بوده و صرفاً با ایجاد یک تب خفیف طی دو الی هفت روز دام را درگیر می‌کند و تشخیص این بیماری از روی ظاهر دام امکان‌پذیر نیست.

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان بیان کرد: داشتن حالت تهوع، بی‌اشتهایی، اسهال و استفراغ خونی، ضعف و درد شدید عضلانی و نهایتأ سه تا شش روز بعد، خونریزی زیرپوستی از جمله علائم وجود این بیماری در انسان است .

راه انجام ادامه داد: تنها راه مبارزه با کنه‌های روی بدن دام و پیشگیری از بیماری مذکور، سم‌پاشی بدن دام و جایگاه نگهداری دام در فصل تکثیر و تزاید حشرات در فصول گرم سال است.

وی بیان کرد: طی دو ماهه اول سال جاری سمپاشی بدن 45 هزار دام سبک و 29 هزار متر مربع جایگاه نگهداری دام در نهبندان برای پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو به طور رایگان انجام شده است .

راه انجام با بیان این که تاکنون هیچ موردی از این بیماری در دام‌های سبک و سنگین در شهرستان مشاهده نشده است، یادآور شد: مردم فرآورده‌های گوشتی را از مراکز مجاز که روی آن برچسب دامپزشکی نصب شده است، تهیه و گوشت را حداقل 24 ساعت دریخچال نگهداری کنند .

 

 

 انتهای پیام