• چهارشنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-12614-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

اجرای طرح دورگ گیری بز بومی با نژاد مورسیا درشهرستان طبس

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس گفت: همزمان با آغازهفته جهاد کشاورزی  برای اولین بار سه رأس دام نرمولد نژاد مورسیا به منظور اصلاح نژاد  بز بومی به شهرستان طبس وارد شد.
داوود بخشایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: در پی خشکسالی‌های 18 سال اخیر و فقر شدید مراتع شهرستان و در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی و پس از بررسی‌ها و بازدیدهای کارشناسی بر روی نژادهای شیری دنیا و مقاوم با شرایط گرم وخشک شهرستان طبس و همچنین موفقیت بسیار چشمگیر عملیات دورگ گیری نژاد بز سانن با بز محلی این معاونت تصمیم گرفت تا از نژادهای شیری دیگر دنیا که هم قابلیت تولید شیر و هم چربی بالا داشته باشند در شهرستان استفاده کند.
وی افزود: لذا پس از بررسی‌های انجام شده نسبت به وارد کردن سه رأس نربز نژاد مورسیا اسپانیایی اقدام شد تا در طرح اصلاح نژاد دام‌های بومی شهرستان استفاده شود
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان طبس افزود: نژاد مورسیا یکی از نژادهای شیری دنیا است که قابلیت تولید 900کیلوگرم شیر در هر دوره شیرواری با میزان چربی 4.8 درصد را دارد و میزان تولید شیر آن از نژاد سانن پایین تر اما میزان چربی شیر آن نسبت به نژاد سانن بالاتر است.
بخشایی ادامه داد: با توجه به سازگاری بسیار خوبی که نژاد مورسیا با شرایط آب و هوایی شهرستان دارد قرار است انجام عملیات اصلاح نژاد با سه راس نر بزمورسیا حمل شده به شهرستان به صورت کنترل شده با بزهای بومی دورگ گیری انجام شود که پس از ارزیابی و در صورت نتایج مثبت این طرح در سطح شهرستان گسترش خواهد یافت.
وی یادآور شد: میزان تولید شیر هر راس بز بومی شهرستان در یک دوره شیرواری 20 کیلوگرم است که پیش بینی می‌شود با انجام عملیات دورگ گیری به 20 برابر افزایش یابد.

انتهای پیام