• دوشنبه ۱۵ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 975-12214-5
  • منبع خبر : ----
  • چاپ

/ 38 سال با جهاددانشگاهی/

ذخیره‌سازی ۳۰۰ نمونه خون بند ناف در خراسان‌جنوبی

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی گفت: تا کنون حدود 300 نمونه در دو سال در دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در خراسان‌جنوبی فریز شده است.

ملیحه بهنامیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: سلول بنیادی مادر تمام سلول‌ها است و توانایی تبدیل به تمام سلول‌های بدن را دارد.

وی افزود:  این سلول‌ها توانایی خود نوسازی   و تمایز   (Differentiating)    به   انواع   سلول‌ها   از جمله سلول‌های خونی، قلبی، عصبی و غضروفی را دارند. 

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی بیان کرد: این سلول‌ها هم چنین در بازسازی و ترمیم بافت‌های مختلف بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند به درون بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آن‌ها از بین رفته است، پیوند زده‌شوند و جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.

بهنامیان ادامه داد: به دلیل توانایی منحصر به فرد سلول‌های بنیادی، این سلول‌ها امروزه از مباحث جذاب در زیست شناسی و علوم درمانی است.

وی اظهار کرد: تحقیقات در این زمینه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوین یک اندام از یک سلول منفرد افزایش داده و مهم تر آنکه به فهم مکانیزم جایگزینی سلول‌های سالم با سلول‌های آسیب دیده کمک کرده است.

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی با بیان اینکه خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقیمانده و دور ریخته می‌شود، تصریح کرد: این خون غنی از سلول‌های بنیادی است.

بهنامیان با بیان اینکه سلول‌های بنیادی خون بند ناف قادر به ساخت انواع سلول‌های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول‌ها در هنگام جراحت هستند، افزود: اولین پیوند خون بندناف در سال 1988 میلادی در فرانسه و توسط دکتر گلوکمن به یک کودک مبتلا به کم خونی فانکونی (یک نوع کم خونی مادرزادی) انجام گرفت و به این ترتیب تا به امروز صدها پیوند موفق خون بندناف صورت گرفته و مراکز بزرگ ذخیره این سلول‌ها در کشورهای مختلف جهان تاسیس شده است.

وی ادامه داد: مرور آمار منتشر شده نشان می‌دهد که هر ساله حدود 30 هزار بیمار با بیماری‌هایی که با پیوند سلول‌های بنیادی مغز استخوان، قابل درمان هستند شناسایی می‌شوند و حدود 75 درصد این بیماران قادر به یافتن یک داوطلب مناسب برای اهداء مغز استخوان نیستند.

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی اظهار کرد: از سوی دیگر جستجوی مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسیاری به خود اختصاص می‌دهد، به این ترتیب ذخیره خون بندناف زمان را کوتاه و میزان اهدا کننده را بیشتر می‌سازد و زمان را برای مبتلایان به لوسمی‌های حاد، کم خونی‌ها و نقایص ایمنی که در زمان کوتاهی می میرند کوتاه تر می‌کند.

بهنامیان ادامه داد: امروزه تحقیقات گسترده‌ای به منظور درمان بیماری‌ها و ضایعات عصبی، ترمیم بافت‌های آسیب دیده قلبی و استخوانی، ترمیم سوختگی‌ها و ضایعات پوستی، ترمیم لوزالمعده و ترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

وی افزود: ترمیم لوزالمعده وترشح انسولین و ترمیم سایر بافت‌های آسیب دیده با استفاده از سلول‌های بنیادی مغز استخوان، خون بندناف و سایر سلول‌های بنیادی یک فرد بالغ درحال انجام است.

درمان  بیماری‌ها با سلول های بنیادی خون بندناف

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: امروزه بیماری‌هایی مانند اختلالات سلول های بنیادی از جمله کم خونی آپلاستیک، کم خونی فانکونی، هموگلوبینوری حمله‌ای شبانه   (PNH) و لوسمی حاد با این سلول‌ها قابل درمان است.

بهنامیان ادامه داد: همچنین لوسمی مزمن، بیماری‌های نقص در تولید لنفوسیت‌ها، ناهنجاری‌های ارثی گلبول‌های قرمز و اختلالات سیستم ایمنی مادرزادی مانند سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسیتی، سندروم دی جرج با این سلول‌ها قابل درمان است.

وی اظهار کرد: همچنین بیماری‌های نقص ارثی پلاکتیترومبوسیتوپنی مادرزادی، اختلالات پلاسماسل   ،بیماری‌های ارثی مانند   سندروم لش نیهان، هیپوپلازی غضروف و بیماری‌هایی چون آلزایمر، دیابت، پارکینسون، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بیماری های کبدی، دیستروفی عضلانی با سلول‌های بنیادی خون بند ناف قابل درمان است.

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر در کشور تنها بیماری‌هایی که منشاء خونی دارند از جمله تالاسمی، سرطان خون و کم خونی‌ها با استفاده از سلول‌های بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند.

بهنامیان ادامه داد: امروزه ثابت شده است که سلول‌های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری‌های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماری‌هایی چون پارکینسون، بیماری‌های قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب‌های نخاعی و سکته در حال انجام است.

وی اظهار کرد: دفتر نمایندگی خراسان جنوبی از دی ماه سال 94 شروع به فعالیت کرده و با تبلیغات زیادی که تا کنون داشته با افزایش قرارداد خوبی در این مدت بیش از یک سال و نیم روبرو شده که به دلیل ایجاد سرعت عمل و رضایت مراجعه کنندگان در تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی سطح شهر، یک یا دو کارشناس خونگیر به طور جداگانه اقدام به خونگیری می‌کنند.

مسئول بانک خون بند ناف جهاددانشگاهی خراسان‌ جنوبی  ادامه داد: دفتر در این مدت اقدام به خونگیری در شهرهای دیگر استان نیز کرده که به خصوص در شهرستان فردوس و طبس و سرایان تعداد زیادی قرارداد منعقد شده است.

بهنامیان با بیان اینکه در این دفتر در تمام ساعات شبانه روز حتی ساعات غیر اداری پاسخگوی مشتریان به صورت غیر حضوری هستیم، یادآور شد: تا کنون حدود 300 نمونه در دو سال در دفتر نمایندگی بانک خون بند ناف در خراسان‌جنوبی فریز شده است.


انتهای پیام