• دوشنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-2814-5
  • خبرنگار : 101
  • منبع خبر : ----

/گزارش/

یک بام و دو هوای حمایت از باغ تاریخی رحیم آباد بیرجند

باغ رحیم‌آباد که تنها تاریخچه درختان سرو آن سبب شده در فهرست میراث ملی جا گیرد، به دلیل بی‌مهری‌هایی که به آن شده از فهرست جهانی شدن بازمانده وشاید دیگر امیدی برای آن نباشد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، گرمای تابستان شاید در خراسان جنوبی این روزها به نهایت خود برسد، اما در ‌باغ‌های تاریخی زیبا و بانشاط خنکای سایه درختان بلند قامت عطش روزهای تابستان را در انسان فروکش می‌کند.

باغ رحیم آباد بیرجند یکی از منحصربه فردترین باغ‌های ایرانی است که درختان سرو آن تاریخی کهن در دل خود دارند و خنکای سایه‌شان گویی تو را از کویر و گرما دور می‌کند و عجیب نقطه‌ای سرسبز و بهاری در دل کویر است.

باغ رحیم‌آباد که تنها تاریخچه درختان سرو آن سبب شده در فهرست میراث ملی جا گیرد، به دلیل بی‌مهری‌هایی که به آن شده از فهرست جهانی شدن بازمانده وشاید دیگر امیدی برای آن نباشد.

این باغ با وجود وسعت خود طی سال‌های اخیر در تملک برخی رستوران‌ها و سفره خانه‌ها درآمده که اگر آسیب‌های وارده به آن جدی گرفته نشود، زنگ خطر نابودی آن به صدا درخواهد آمد.

باغ رحیم‌آباد با تمام قدمتی که دارد از فهرست جهانی شدن بازمانده و چرایی آن پاسخی است که مسئولین مربوطه باید بدهند؟

و روستای رحیم‌آباد نقطه‌ای که می‌توانست اوج تاریخ و قدمت باشد اینروزها درمعرض تخریب قرارگرفته و بنا به گفته ساکنان منطقه باید تخلیه شود.

امروز بخش مهمی از باغ‌ به رستوران‌هایی واگذار شده که شاید تعرض از حد و حدود و بی‌توجهی به درختان و پخت و پز غذاهای گرم زیر سایه درختان منجر به نابودی درختان با قدمت شده که نیازمند توجه ویژه در این خصوص است.

باغ و عمارت رحیم آباد به دلیل خصوصیات ویژه معماری و تزیینی در باغ‌های ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد.

این عمارت در داخل روستای رحیم‌آباد و در حاشیه خیابان شهیدمدرس قرار گرفته است این از بناهای دوره قاجار به شمار می‌رود و تاریخ ساخت این بنا سال 1315ه.ق است. این مجموعه شامل بخش‌های متعددی از جمله عمارت اصلی با راهروها و اتاق‌های متعدد، اصطبل و حوضخانه که دارای گنبدی کلاه‌فرنگی است.

عمارت رحیم‌آباد دارای سه تالار بزرگ است که از لحاظ کاربری به عنوان پذیرایی از مهمانان و تشریفات استفاده می‌شده است و دارای تزئینات مقرنس، آینه‌کاری، گچبری است.

درب‌ها و پنجره‌‌های تالار دارای کتیبه‌هایی به شکل هلالی و تزئینات مشبک با طرح اسلیمی است که استفاده از شیشه‌های رنگی بر زیبایی آن افزوده است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این بنا می‌توان به وجود انبوه تزئینات و در انواع مختلف اشاره کرد. امروزه بخشی از این باغ و عمارت به عنوان مرکز آموزش هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی استفاده می‌شود و همچنین در یکی از قسمت‌های آن رستوران سنتی تاسیس شده که پذیرای مهمانان فراوانی در طول شبانه‌روز است.

 عدم مدیریت استفاده درست از فضاهای واگذار شده باغ رحیم‌آباد آسیب‌زا خواهد بود

محمد جنتی   مدیر پایگاه باغ‌های تاریخی خراسان‌جنوبی در گفت و گو با ایسنا گفت: یکی از وظایف معاونت میراث فرهنگی احیای فضاها و بناهای تاریخی بوده که یکی از آن ورود چای خانه‌های سنتی است که فضاهایی که قابلیت واگذاری دارد با اولویت‌های لازمه به مزایده گذاشته شده و واگذار می‌شود.

وی با بیان اینکه واگذاری هر فضا آسیب‌های خودش را دارد، افزود: در حال حاضر علاوه بر رستوران و سفره‌خانه سنتی کارگاه‌های صنایع دستی و کارگاه‌های علمی آموزشی نیز در باغ رحیم آباد فعال است که اگر مدیریت درستی نشود، آسیب‌زا خواهد بود.

مدیر پایگاه باغ‌های تاریخی خراسان‌جنوبی اظهارکرد: قراردادی که با بهره‌بردار نوشته شده کاملا مشخص است و حدود و امکانات طبق قرارداد مشخص شده و بهره‌بردار براساس نقشه جانمایی فعالیت می‌کند.

جنتی در خصوص آسیب‌های این واگذاری‌ها گفت: یکی از آسیب‌های جدی می‌تواند ورود بیش از اندازه گردشگران به محدوه باغ باشد که بهره‌برداران باید جلوی هرگونه بی‌قانونی را بگیرند.

ثبت جهانی شدن باغ رحیم‌آباد اولویت میراث فرهنگی استان نیست

وی با بیان اینکه در حال حاضر ثبت جهانی شدن باغ رحیم‌آباد اولویت میراث فرهنگی استان نیست، گفت: برنامه و اولویت استان برای باغ‌هایی چون باغ گلشن طبس، باغ شوکت‌آباد و باغ بهلگرد بوده که در این خصوص مذاکراتی نیز انجام شده است.

مدیر پایگاه باغ‌های تاریخی خراسان‌جنوبی درخوص وجود ساختمان استانداری و مشکلات پیش آمده برای باغ رحیم‌آباد گفت: با مدیریت و ضوابط خاص می‌توان اقداماتی از جمله حذف طبقاتی از استانداری یا تغییر معماری از حالت مدرن انجام داد که دراین خصوص چون اولویت میراث فرهنگی ثبت جهانی باغ رحیم‌آباد نیست با وجود همکاری و مذاکرات با استانداری نیازی به بررسی این موضوع دیده نمی‌شود.

جنتی ادامه داد: برای روستای رحیم آباد نیز در جلسه با سازمان نوسازی بیرجند یک ماه گذشته مقرر شد با طرح‌ها و برنامه‌های ارائه شده در خصوص نوسازی این روستا اقداماتی صورت گیرد.

وی درخصوص خشک شدن برخی درختان باغ نیز یادآورشد: محدوده‌ای که درختان آن خشک شده زیر نظر بنیاد مستضعفان بوده که وظیفه حفظ و نگهداری آن را برعهده دارند و بخشی به گلخانه و پمپ بنزین نیز واگذار شده است.

این روزها افتخار هر سرزمینی به آثار کهن و آداب رسوم مردم و اقلیم آن است، پژوهشگران با کاوش در اعماق تاریخ به دنبال کشف و معرفی ابعاد مختلف تمدن و غنای فرهنگی ملل نختلف و ارتقائ ارزش های جهانی کشورها هستند و این در حالی است که میراث فرهنگی ایران با تمدن 2500 ساله مورد بی مهری قرار می‌گیرد.

گزارش از سپیده قلندری اسفدن

عکس از محمد رمضانی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: