• یکشنبه ۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-186-5
  • خبرنگار : 205
  • منبع خبر : ----

نکاتی مهم درباره محافظت از دام‌ها در فصل زمستان

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان سربیشه   گفت: در فصل سرد زمستان، رعایت بهداشت جایگاه دام بسیار مهم و حائز اهمیت است.

محسن رمضانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی اظهار کرد: با توجه به اینکه در فصل سرد سال باید دام در داخل جایگاه مسقف نگهداری شود؛ توجه به ظرفیت جایگاه، رطوبت بستر، تهویه جایگاه و نور جایگاه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی افزود: همچنین باید دیواره‌های داخل جایگاه با پوشش مناسب عایق شده و قابل ضدعفونی باشد، دمای داخل جایگاه نیز در حد مناسب بوده چرا که سردی و یا گرمی بیش از حد برای سلامت دام مضر است.

رئیس شبکه دامپزشکي شهرستان سربیشه تصریح کرد: دمای آب شرب دام باید در حد مناسبی باشد چرا که خوردن آب یخ زده و سرد برای سلامت دام مضر است.

رمضانی با تاکید بر  اهمیت توجه به کمیت و کیفیت خوراک و تغذیه دام در فصل سرد سال، خاطرنشان کرد: با توجه به فصل آبستنی دام که عمدتأ در فصل سرد سال دام‌ها مولد آبستن هستند؛ باید از علوفه پرحجم،کمتر استفاده شود و غذای مغزی و دارای حجم کمتری باشد که منجر به سقط جنین نشود.

وی با بیان اینکه که خوردن غذاهای پرحجم و با ارزش غذایی پایین منجر به سقط جنین‌های ناخواسته در دام خواهد شد، افزود: همچنین از خوراندن غذاهای کپک زده و دارای رطوبت بالا به دام باید پرهیز کرد.

رئیس شبکه دامپزشکي شهرستان سربیشه بیان کرد: در مواقع ورود و خروج دام به جایگاه باید از ازدحام و فشار آوردن دام‌ها به یکدیگر جلوگیری کرد تا منجر به سقط جنین نشود.

رمضانی یادآور شد: از دامداران درخواست می‌کنیم از حمام کردن دام‌ها در فصل سرد سال خودداری کرده و برای مبارزه با انگل‌های خارجی بدن دام از روش‌های دیگر سمپاشی مانند استفاده از سموم خطی پشتی و یا پودری استفاده کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: