• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 9612-485-5
  • خبرنگار : 101
  • منبع خبر : ----

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی:

احزاب قدرتمند راه توسعه سیاسی کشور است

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی با بیان اینکه احزاب باید سازماندهی گسترده داشته باشند، اظهار کرد: احزاب قدرتمند و موثر، راه پیروزی در ساختار جامعه سیاسی است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، مهدی مقدری، امروز(10 اسفند)، در آیین گشایش دفتر منطقه‌ای سازمان عدالت و آزادی خراسان‌جنوبی در بیرجند، گفت: حزب باید پایگاه انتخاباتی مشخص و کافی داشته باشد و برای تاثیرگذاری، ریشه‌های یک حزب باید با دیگر گروه‌های مرجع جامعه در هم تنیده باشد.
وی افزود: نشستن در یک جمع کوچک نمی‌تواند به سیاست گذاری و برنامه ریزی منتج شود و شب انتخابات دور یکدیگر جمع شده و بعد از انتخابات هر کدام به گوشه‌ای برویم.

این فعال سیاسی بیان کرد: تجربه دنیا نشان می دهد که در دوران پسا انتخابات احزاب باید ریشه‌های خود را با پیوند با دیگر نهادهای جامعه ببینند.
مقدری ادامه داد: امروز حزب کارگر انگلیس 300 هزار عضو رسمی دارد و دو و نیم میلیون نفر حق عضویت حزبی پرداخت می‌کنند و نهادهای وابسته اجتماعی مثل سندیکاهای کارگری منابع مالی حزب را تامین کرده و با وجود اینکه کار سیاسی نمی‌کنند اما پیوند بین حزب سیاسی و نهاد مدنی شکل می‌گیرد.
وی تصریح کرد: یک حزب باید سازمان دهی گسترده داشته باشد تا بتواند با قاطبه شهروندان یک کشور ارتباط برقرار کند نه اینکه یک حزب در شهرستانی فقط 200 برگه داشته و شب انتخابات به دنبال لابی گری برای قرار گرفتن در لیست باشد.

دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی خاطرنشان کرد : پایان انتخابات با رای مردم است و حزب باید توانایی ارتباط داخلی و خارجی داشته باشد که با حضور یک رسانه قوی معنا پیدا می‌کند.
مقدری اظهار کرد: یک حزب در بهترین حالت برای پیروزی باید توانایی تشکیل ائتلاف را داشته باشد و این موضوع در جوامعی که احزاب گسترده ندارند، لازمه تحقق پیروزی ماست.
وی افزود: سازمان عدالت و آزادی بر پایه همین رویکرد در سال‌هایی که احزاب سراسری نقش خوبی در کشور ایفا می کردند و پیروزی‌هایی چشمگیر در انتخابات شورای اول و مجلس شورای اسلامی دوره ششم داشتند در کنار دیگر احزاب حرکت می‌کرد تا مسیر پیروزی اصلاح طلبان را هموار کند.
این فعال سیاسی گفت: بعد از سال 88 احزاب اصلی اصلاح طلب، منحل شد یا به سمتی رفت که سکون حاکم شد؛ در اصفهان که دفتر مرکزی این حزب آنجا است به این جمع بندی در سال 90 رسیدیم که اگر چشم انداز حزبی نداشته باشیم راه به جایی نمی‌بریم.
مقدری بیان کرد: سال 90، سند چشم انداز دو ساله‌ای تنظیم شد که فضای کشور را ترسیم می‌کرد و براساس آن سال 1392 در اصفهان با کنشگری مبتنی بر امیدواری تمام سرمایه ‌های انسانی سازمان عدالت و آزادی در استان به صحنه آمد و ورق انتخابات عوض شد.
وی افزود: اگر دکتر روحانی 200 هزار رای کمتر آورده بود آقای قالیباف به دور دوم رفته بود و شاید رای اصفهان متفاوت می شد برای همین ائتلاف نقش موثر دارد.
دبیرکل سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی گفت: بعد از این فضا بود که طرح شورای عالی سیاست گذاری مبتنی بر رهبری رئیس دولت اصلاحات شکل گرفت و این رهبری در سال 1384 رخ نداد.
وی افزود: شورای عالی نقش کارکرد رهبری حزب فراگیر را ایفا کرد تا از تشتت در لیست های موازی در انتخابات مجلس دهم و شوراها جلوگیری شود.
این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: سازمان عدالت و آزادی در هیچ منطقه ای که ممکن است نقش موازی کاری با دیگر احزاب و ایجاد تشتت داشته باشد، وارد نمی‌شود.
مقدری تصریح کرد: با الگوی یک ائتلاف کامل در کنار دیگر احزاب هستیم و اگر امروز احزاب اصلاح طلب برای تشکیل حزب فراگیر و سراسری به اجماع برسند سازمان عدالت و آزادی نخستین حزبی است که از همه منافع حزبی خود چشم پوشی می‌کند چرا که تشتت‌ها سوءتفاهم ایجاد می‌کند و اثر خوبی برای اصلاحات ندارد.
وی گفت: با وجود سرمایه‌های عظیم اجتماعی و تاثیرگذار اصلاح طلب و مورد اعتماد مردم در دوران پیروزی دولت‌های دوم اصلاحات و دکتر روحانی این جریان سیاسی مورد عنایت قرار نمی‌گیرد.
دبیرکل حزب عدالت و آزادی ایران اسلامی اظهار کرد: عبور از دکتر روحانی به معنای عبور از اصلاح طلبی است و پس از شش ماه از انتخابات ریاست جمهوری ما که مردم را دعوت به حمایت از روحانی کردیم، حال بگوییم از روحانی عبور کنید.
مقدری ادامه داد: سازمان عدالت و آزادی اکنون در 23 استان کشور دفتر دارد و امیدواریم به زودی در دو استان دیگر نیز دفاتر حزب راه اندازی شود.

وی یادآور شد: هیچ کشوری بدون احزاب قدرتمند به توسعه سیاسی و دموکراتیک نرسیده است و حزب پایدار ویژگی‌های مشخص دارد.

 انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: