• شنبه ۱۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-8714-5
  • خبرنگار : 205
  • منبع خبر : ----

درمیان؛ شهری محصور شده میان کوه‌ها در خراسان‌جنوبی

       شهرستان درمیان، شهری محصور شده میان کوه‌های بلند است که از نواحی قدیمی استان خراسان‌جنوبی محسوب می‌شود و آثار بر جای مانده از قلعه‌ها و دژهای نظامی متعدد از اهمیت اقتصادی و سیاسی این سرزمین در طول تاریخ حکایت دارد.
به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، کلمه درمیان برگرفته از عنوان روستایی به همین نام است، که به دلیل قرار گرفتن در حصار کوه‌های بلند این نام را بر آن نهاده‌اند. 
این شهرستان از غرب به شهرستان بیرجند، شمال به شهرستان قائنات، از جنوب به شهرستان سربیشه و از شرق به کشور افغانستان محدود می‌شود.
 مرکز آن شهر اسدیه ( اسد آباد ) است که در ۹۰ کیلومتری شرق بیرجند قرار دارد.
آب و هوای شهرستان درمیان
 آب و هوای درمیان در فصل زمستان، سرد و در تابستان، گرم و خشک است .طوفان‌های شدیدی در فصل تابستان در این شهرستان می‌وزد که در مناطق شرقی بر شدت آن افزوده می‌شود.
 شهرستان درمیان از نواحی قدیمی استان خراسان‌جنوبی محسوب می‌شود و آثار بر جای مانده از قلعه‌ها و دژهای نظامی متعدد از اهمیت اقتصادی و سیاسی این سرزمین در طول تاریخ حکایت دارد.
شهر قهستان(درخش) از نقاط ییلاقی کوهستانی و قدیمی این شهرستان است که علاوه بر دارا بودن امکانات کشاورزی و دامداری از جمله مراکز تاریخی تولید فرش و زیلوی دست بافت با طرح زیبای ریزه ماهی است. 
روستاهای بخش قهستان از مناظر بکر و زیبایی در تمام طول سال برخوردار هستند که چشم هر بیننده‌ای را به تحسین وامی‌دارد.
جمعیت شهرستان درمیان را مسلمانان اهل تشیع (شیعه اثنی عشری) و تسنن (حنفی مذهب) تشکیل می‌دهند. 
بیشتر جمعیت شهرستان درمیان فارس و به همین زبان با گویش محلی تکلم می‌کنند اما نژادهای دیگری نیز در شهرستان ساکنند. عرب و بلوچ از دیگر نژادهای ساکن شهرستان هستند که به زبان محلی و فارسی تکلم می‌کنند.
بررسی‌های تاریخی نشان می‌دهد که موقعیتی که شهرستان درمیان امروز در آن واقع شده است از قدمت بسیاری برخوردار است، به گونه‌ای که آثاری مربوط به پیش از اسلام نیز در این منطقه به دست آمده است.
غنای مذهبی شهرستان درمیان
وجود مساجد تاریخی متعدد و نیز مدارس علمی قدیمی بیانگر توجه مردمان این سرزمین به دو مقوله علم و دین است.
 مسجد جامع درخش، مسجد جامع هندوالان، گسک و بقعه سلطان ابراهیم رضا(ع) و نیز حوزه علمیه قهستان از جمله این بناها است که بر غنای تاریخی و مذهبی این شهرستان افزوده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: