• شنبه ۱۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-584-5
  • خبرنگار : 205
  • منبع خبر : ----

در میزگرد ایسنا مطرح شد؛

نسخه مدیران آب خراسان‌جنوبی برای بحران خشکسالی

موضوع آب و مدیریت بهینه بر منابع آبی از جمله چالش‌هایی است که غلبه بر آن نیازمند عزم ملی و همراهی همه بخش‌ها است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، کمبود آب و خشکسالی‌های پی در پی در خراسان‌جنوبی مشکلاتی را در مناطق محروم ایجاد کرده که گاهی زندگی را برای مردم این مناطق سخت کرده است.

در خراسان‌جنوبی روستاهایی وجود دارند که با تانکر آبرسانی شده و معیشت را برای مردم تنگ کرده است.

ایسنا در نشستی مشکلات کمبود آب و چالش‌‌های پیش رو را در نشستی بررسی کرد.

تغییرهای اقلیمی یک چالش جدی است

حسین امامی، مدیر عامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی در این نشست اظهار کرد: امروزه چالش آب یک چالش جدی است و تغییر‌های اقلیمی  در تمام دنیا تجربه شده است.

وی افزود: تغییرهای اقلیمی یک چالش جدی است که برای تمام دنیا پیش آمده و مختص فلات ایران به تنهایی نیست.

مدیر عامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر در آستانه 19سال خشکسالی شدید هستیم و تنها با مدیریت مدبرانه مسئولین زیربط باید این موضوع مدیریت شود به نحوه ای که در روند زندگی طبیعی مردم اختلال ایجاد نشود.

امامی همچنین به موضوع انتقال آب به خراسان‌جنوبی اشاره کرد و افزود: خراسان‌جنوبی چندین سال است که طرح مطالعاتی را آغاز کرده و بعد از سفر ریاست جمهوری تصمیم گیری شد تا آگهی برای جذب سرمایه گذاران خارجی برای این طرح داده شود که استقبال بسیار خوبی شد.

وی بیان کرد: شرکت‌های صاحب برند و معتبر دنیا اعلام آمادگی کردند که از میان آن‌ها شرکت‌های استرالیا و کره جنوبی که به نوعی صاحب تکنولوژی در دنیا هستند از جمله آنان هستند.

مدیر عامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی ادامه داد: امروزه حدود 90 درصد این مطالعات به پایان رسیده و دنبال جذب سرمایه گذار هستیم.

امامی با بیان اینکه اعتبار اولیه‌ای که برای انتقال آب به خراسان‌جنوبی در نظر گرفته شده بیش از چهار میلیارد دلار است، تصریح کرد: امیدواریم با همراهی و همکاری مسئولان بتوانیم در مدت چهار سال این پروژه را به اتمام برسانیم.

امامی با بیان اینکه امید است با مطالعات انجام شده با راه اندازی و اجرای این پروژه، مشکل آب شرب و بحث صنعت به طور کلی حل شود، اظهار کرد: از اجرا کنندگان این پروژه بزرگ درخواست می‌کنیم با تمام دقت این موضوع را دنبال کنند چرا که شکست‌های زیادی در این مسیر در طرح‌های قبلی متحمل شده‌ایم که در نهایت باعث مشکلاتی برای مردم محروم این منطقه خواهد شد.

 امامی با اشاره به رکود کشاورزی شهرستان درمیان؛ نبود نزولات آسمانی را از عمده ترین علل این موضوع دانست و افزود: متاسفانه در منطقه چاه‌های بدون مجوز و غیر مجاز زیادی در حال فعالیت بودند که قالب آن‌ها شناسایی شده و به مراجع قضایی معرفی شدند.

در بحث مهار روان آب‌های مرزی بسیار موفق عمل کردیم

وی ادامه داد: امروز ما با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده‌ایم در بحث مهار روان آب‌های مرزی بسیار موفق عمل کردیم و اجازه نداده‌ایم حتی قطره‌ای آب از این مرز و بوم خارج شود، چرا که آب یکی از سرمایه‌های‌های اصلی است.

وی بیان کرد: از مردم نیز تقاضا داریم که در این زمینه ما را همراهی کرده و کشاورزی خود را به سمت و سوی کشاورزی استاندارد شرایط هدایت کنند.

مدیر عامل آب منطقه‌ای خراسان جنوبی تصریح کرد: اگر با این شرایط پیش رود ما در سال های آینده در این منطقه با معضل بزرگی در بحث کشاورزی رو به رو خواهیم شد.

امامی هدر رفت آب در خراسان‌جنوبی را قابل قبول دانست و اظهار کرد: با جسه ای که با مسئولان آب شهرستان‌ها داشتیم مقرر شد که تمام شبکه‌های فرسوده جمع آوری شده وشبکه های جدید جایگزین شود چرا که تجربه گذشته اثبات کرده تنها با پیشگیری وترمیم شبکه‌های شهری و روستایی به صرفه جویی 60 درصدی درسطح استان می‌رسیم که این موضوع کمک بزرگی به ما کرده است.

وی در مورد روان آب‌ها در مناطق مرزی، گفت: از ابتدای سال 96تمام روان آبها را مهار کرده و خواهش ما از مردم مرز نشین هم این است که در این امر مارا یاری کنند.

بیش از 80 درصد اراضی کشاورزی به سیستم نوین آبیاری مجهز است

محمدحسن غلامی، مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این نشست، افزود: بحث آب یک موضوع مهم بوده وتنها معطوف به سازمان آب و یا وزارت نیرو نمی‌شود و هر اداره، نهاد یا سازمان در حد خود سهمی در این امر دارد که جهاد کشاورزی در طی  چند سال اخیر توانسته با ایده‌های به روز و به صرفه در بخش آب کشاورزی این موضوع را مدیریت کند.

وی ادامه داد: در امر کشت‌های گلخانه ای بسیار موفق عمل کرده‌ایم و در حال حاضر در بیشتر شهرستان‌های استان، کشت گلخانه ای را جایگزین دیگر کشت‌ها کرده ایم.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از نکته‌های کلیدی این نوع کشت‌ها مصرف بسیار کم و اندک آب است، لذا با توصیه‌هایی که سازمان در سال‌های گذشته به کشاورزان در سطح استان داشته و با واگذاری تسهیلات با نرخ سود پایین و بلا عوض به نوعی کشاورزان را تشویق کرده که از این نوع کشت‌ها استفاده کنند.

غلامی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی استان در سال 95 ونیمه سال 96 بیش از 80 درصد اراضی کشاورزی قابلیت مجهز شدن دارد، تصریح کرد: در این طرح در هر هکتار 4400  متر مکعب صرفه جویی در آب شده است.

وی ادامه داد: به طور کلی در اعتبارات سال 95، ۴۰ میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در بخش کشاورزی داشته‌ایم. 

 غلامی بیان کرد: کشت‌های بهاره را تعطیل کرده‌ایم و به سمت کشت‌های پاییزه رفته‌ایم، چرا که در این روش نیز حداقل حدود 22درصد صرفه جویی داشته‌ایم.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: در بخش کشت‌های بهاره مصرفی آب بسیار بالا است و در این شرایط بحرانی قابل قبول نیست.

کشت‌های نشایی و کشت‌های نواری از برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی

غلامی، کشت‌های نشایی و کشت‌های نواری را از دیگر برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی دانست و افزود: در طی سال‌های گذشته این کشت‌ها انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش مرکزی شهرستان بیرجند در سال 95 بیشترین کشت‌های نشایی انجام شده است، ادامه داد: در خراسان جنوبی 50 هکتار کشت گلخانه‌ای داریم.

غلامی با اشاره به اینکه تنها با همراهی مردم و مخصوصا فعالین در حوزه کشاورزی می‌توانیم به تکنیک‌های مدرن و به روز کشاورزی برسیم، تصریح کرد: امروز در کشور بیش از 43 درصدآب در بخش کشاورزی استفاده می‌شود که تنها با یک مدیریت صحیح و مدبرانه این امر امکان پذیر خواهد بود.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی یادآور شد: از فارغ التحصیلان بخش کشاورزی می‌خواهیم که در این مسیر ما را یاری کنند.

هدر رفت25درصدی شبکه‌های آب روستایی خراسان‌جنوبی

مهدی صفوی‌نژاد مدیرعامل آب  وفاضلاب روستایی خراسان‌جنوبی نیز در این نشست گفت: مادر حال حاضر در روستاها بسیار شرایط بدی داریم و با توجه به اینکه در وضعیت قرمز، متاسفانه25درصد هدر رفت آب را داریم و این هدر رفت متاسفانه از فرسودگی شبکه فاضلاب روستایی است.

وی با اعلام این نکته که در سال 96 به بیش از 477روستا با تانکر آبرسانی شده است، افزود: ما بیشترین مشکل را در مناطق درمیان روستاهای این منطقه داریم، چرا با توجه به حجم بسیار بالای جمعیت باید روزی دوتا سه تانکر آب به بعضی روستاها ببریم.

صفوی‌نژاد همچنین با اشاره به مطالعات انجام شده در بخش آبرسانی روستایی، گفت ما تا به امروز بیشتر روستاهای بخش مرکزی را آبرسانی کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم در سایر مناطق نیز به افق سازمان برسیم.

وی درخصوص تعمیر شبکه آبرسانی روستایی، اظهارکرد: در نظر داریم در سال 97 هر منطقه‌ای که شبکه فرسوده باشد را جمع و مجدد شبکه جدید را اجرا کنیم.

جلوگیری از هدررفت آب با طرح‌های آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی

محمود نادی، معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی نیز در این نشست با اشاره به اینکه تمام سعی و تلاش خود را برای جلوگیری از هدر رفت آب انجام دادیم، اظهار کرد: در ابتدا با طرح تعویض کنتورها و تعویض شبکه فرسوده در سطح شهر آغاز کرده و  توانستیم از هدر رفت  10درصدی آب جلوگیری کنیم.

وی به طرح‌های انجام شده در سال جاری اشاره کرد و افزود: اجرای شبکه فاضلاب مهر شهر و راه اندازی چاه شماره هشت شمال شرق بیرجند، یکی از مهم‌ترین این طرح‌ها بوده است.

خشکسالی و افزایش مهاجرت

معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب خراسان‌جنوبی با بیان اینکه نبود آب به معنای نبود زندگی است، تصریح کرد: متاسفانه معضل ویران کننده خشکسالی باعث افزایش مهاجرت شده و امروز در حاشیه شهر بیرجند با مشکل روبه رو هستیم.

نادی یادآور شد: اگر با این شرایط پیش برویم، امکانات در حاشیه شهر حداقل در موضوع آب و فاضلاب جواب گو نخواهد بود.

باید توجه داشت که بی‌توجهی به آب، این مایه حیات باعث بروز مسائلی چون مهاجرت و مشکلاتی ناشی از آن می شود.

مشکلاتی که اگر به آن توجه نشود، دیر یا زود دامان استان کویری خراسان جنوبی را خواهد گرفت.

چه خوب است که با ورود فارغ التحصیلان رشته‌های کشاورزی و با نگاه علمی به این مقوله، از بسیاری از مشکلات ناشی از خشکسالی جلوگیری کرد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: