• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-17914-5
  • خبرنگار : 205
  • منبع خبر : ----

ایسنا بررسی می‌کند؛

از هزینه‌های سرسام آور تا لزوم آگاهی اجتماعی در مورد اتیسم

اتیسم یک اختلال است که گاهی هزینه‌هایی سرسام آور بر خانواده‌ای که فرد بیمار دارد تحمیل می‌کند .

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اوتیسم یک شرایط پیچیده‌ی عصبی-رفتاری و شامل اختلالاتی در تعاملات اجتماعی و رشد کلامی و مهارت‌های ارتباطی همراه با رفتارهای تکراری و سخت است و به دلیل گستردگی علائم بیماری آن را اختلال طیف اوتیسم (ASD) می‌نامند .

اما علاوه بر مشکلاتی که این بیماری برای فرد ایجاد می‌کند، جامعه نیز نسبت به رفتارهای این افراد آگاهی ندارد و گاهی به آنان بی احترامی صورت می‌گیرد .

بنابراین آگاهی نسبت به شرایط این بیماری و درک افراد بیمار از ضرورت‌های جامعه است که باید مورد توجه قرار گیرد .

ایجاد برنامه‌های در رادیو و تلویزیون و رسانه‌ها از جمله راه‌های آگاهسازی جامعه است .

فعالیت تنها مرکز اتیسم در خراسان‌جنوبی

نجمه دبیری نیا، مسئول فنی مرکز اتیسم توان افزای خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: مرکز اتیسم در خراسان‌جنوبی با همکاری بهزیستی از سال 93 تاسیس شده است .

وی با بیان اینکه در حال حاضر 31 کودک سه تا 18 سال تحت حمایت این مرکز هستند، افزود: این مرکز تنها مرکز اتیسم در استان است .

مسئول فنی مرکز اتیسم توان افزای خراسان‌جنوبی بیان کرد: خنده‌ها و گریه‌های بی دلیل، رفتارهای کلیشه‌ای، عدم برقراری ارتباط با دیگران، بوییدن اشیای مختلف، نشان دادن حالت‌های ترس و یا وحشت بدون دلیل و عدم تقلید از دیگران در هنگام یادگیری یک بازی از علایم و نشانه‌های این کودکان است .

لزوم آگاه سازی جامعه در مورد بیماری اتیسم

دبیری نیا با بیان اینکه متاسفانه جامعه هنوز این کودکان را نشناخته و آگاه سازی لازم صورت نگرفته است، تصریح کرد: لازم است از طریق رسانه‌ها در مورد ویژگی‌های این کودکان ارائه دهند .

وی با بیان اینکه مرکز خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی و هنردرمانی یک وعده غذای گرم و سرویس ایاب و ذهاب  از جمله خدمات این مرکز است، اظهار کرد: در حال حاضر شش مربی در رشته‌های روانشناسی، یک نفر کاردرمان، دو نفر گفتار درمان، یک نفر هنردرمان و یک نفر مسئول فنی در این مرکز در حال فعالیت هستند .

هزینه‌هایی که سرسام آور است

رضا موحدی پور، عضو انجمن اتیسم خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اتیسم، بیماری است که منشا مشخصی ندارد .

وی با بیان اینکه اتیسم اختلالاتی با شدت متفاوت دارد که داروهای متفاوتی دارد، افزود: داروی مشخصی برای اتیسم وجود ندارد .

عضو انجمن اتیسم خراسان‌جنوبی بیان کرد: یکی از مشکلات این بیماری این است که بعضی از داروها در برهه‌هایی از زمان کمیاب‌تر است .

موحدی پور ادامه داد: بیمه خدمات درمانی یا بیمه‌های درمانی رایج گاهی جوابگویبسیاری از داروها و هزینه آن‌ها نیست .

وی با بیان اینکه علاوه بر این هزینه مشاوره، گفتار درمانی و کاردرمانی اینم بیماری زیاد است، افزود: گاهی هزینه‌های توانبخشی بسیار سرسام آور است .

عضو انجمن اتیسم خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اطلاع رسانی لازم در خصوص این بیماری صورت نگرفته است، تصریح کرد:  اگر این بیماری در دو یا سه سالگی تشخیص داده شود، بهتر می‌شود آن را درمان کرد .

موحدی پور بیان کرد: اگر رسانه‌ها در راستای اطلاع رسانی در مورد این بیماری فعالیت کنند، این بیماری بهتر معرفی شده و می‌توان بهتر آن را درمان کرد .

شناسایی ۴۰ فرد مبتلا به اوتیسم در خراسان‌جنوبی

جمیله رضازاده، معاون توانبخشی بهزیستی خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در استان خراسان‌جنوبی حدود  ۴۰ فرد مبتلا به اوتیسم شناسایی شده است .

وی افزود: این افراد  از دو سال تا زیر ۱۵ سال هستند و از خدمات مراکز روزانه اوتیسم بهره مند می‌شوند .

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان‌جنوبی ادامه داد: سایر مبتلایان اوتیسم از خدمات متعددی از جمله خدمات حرفه‌ای، آموزش، اشتغال، تسهیلات و کمک هزینه تحصیلی دانش‌آموزی  و دانشجویی برخوردار می‌شوند .

رضازاده بیان کرد: در حال حاضر یک مرکز اوتیسم، سه مؤسسه اوتیسم و یک مدرسه اوتیسم در خراسان‌جنوبی وجود دارد که فعالیت آن‌ها در راستای رشد و ارتقاء روابط اجتماعی و آموزش کودکان اوتیسم است .

وی ادامه داد: بهزیستی به این بیماران حدود ۴۶۰ هزار تومان یارانه، ۲۰ هزار تومان هزینه ایاب و ذهاب و ۵۰ هزار تومان برای بهبود تغذیه پرداخت می‌کند .

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان‌جنوبی یادآور شد: از آنجایی که برخی والدین نیاز به استفاده از مرکز اقامتی شبانه روزی برای فرزندان خود دارند برای ایجاد یک مرکز اقامتی در بیرجند نیز تلاش می‌کنیم .

رضا زاده تصریح کرد: برآنیم تا امسال تلاش بیشتری در توانمندی و مقتدرسازی افراد دارای اختلال اتیسم و خانواده های آنان به کار بندیم.

وی خاطر نشان کرد: خدمات ارائه شده از سوی مرکز همانگونه که در این چند ساله موفق بوده اند با همکاری سازمانهای دولتی همکار، سازمانهای مردم نهاد و همچنین تلاش مرکز در راستای ارائه آموزشهای لازم به مربیان و پرسنل و بروز رسانی اطلاعات آنان از طریق دوره‌ها و کارگاههای آموزشی و جدیت بیشتر در اجرای طرح غربالگری کماکان شاهد رشد و ارتقاء کیفیت و کمیت خدمات باشیم.

چه خوب است که به علایم و نشانه‌های این بیماری به عنوان یک نشانه ناشناخته برخورد نکرده و افرادی که این بیماری را دارند درک کنیم تا درمان آنان به موقع صورت گیرد .

گزارش از زهرا حمیدی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: