• یکشنبه ۲۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-1884-5
  • خبرنگار : 102
  • منبع خبر : ----

توصیه های جهادکشاورزی در خصوص مقابله با شته کلزا

مدیر جهادکشاورزی سربیشه گفت: ظهور شته و خسارت آن از حاشیه مزارع کلزا شروع و به داخل مزرعه روی بوته‌ها به صورت متراکم انتشار می‌یابد.

مریم جوادی بایگی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهارکرد: در فروردین ماه در مزارع کلزا آفات مهمی مانند شته کلزا از حاشیه مزارع کلزا آلودگی ایجاد می‌کنند.

وی افزود: کشاورزان با توجه به حساسیت کلزا به شته بهتر است ضمن پایش مزارع با کارشناسان حفظ نباتات همکاری کنند تا در کنترل این آفت تاخیری صورت نگیرد.

مدیر جهادکشاورزی سربیشه با اشاره به اینکه شته مومی مهمترین آفت کلزا در شهرستان است، تصریح کرد: شته حشره کوچکی است به طول 2.4 میلی‌متر و رنگ بدن آن در شته‌های ماده بی‌بال، سبز تیره یا سبز روشن بوده و پوشیده از یک ماده مومی سفید رنگ است.

جوادی بایگی ادامه داد: حمله آفت از ابتدای فصل که بوته‌های کلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن در مرحله ساقه دهی، تشکیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف ها ادامه می‌یابد.

وی اضافه کرد: جمعیت شته مومی در هوای گرم و خشک افزایش ولی در هوای خنک و سرد و بارانی کاهش پیدا می‌کند.

مدیر جهادکشاورزی سربیشه ادامه داد: ظهور شته و خسارت آن از حاشیه مزارع کلزا شروع و به داخل مزرعه روی بوته‌ها به صورت متراکم انتشار می‌یابد.

جوادی بایگی تصریح کرد: زمان مبارزه برای آفت وقتی است که کلونی شته ها در حاشیه مزرعه و همچنین به صورت پراکنده در داخل مزرعه وجود داشته و در این مرحله به صورت لکه ای باید سمپاشی صورت گیرد.

وی یاداور شد: چنانچه در مناطق آلوده مبارزه به موقع علیه این آفت قبل از گل صورت نگیرد خسارت زیادی به مزارع کلزا در مرحله گل وارد می‌شود لذا گل کلزا به خسارت شته حساس و کنترل شته مومی در این مرحله  سخت است.

مدیر جهادکشاورزی سربیشه تاکید کرد: قبل از باز شدن گلها نیز اگر آلودگی باشد با توجه به خسارت اقتصادی ا هماهنگی کارشناسان حفظ نباتات سمپاشی صورت گیرد.

جوادی بایگی خاطر نشان کرد: همچنین توصیه می شود در زمان آلودگی به شته دور آبیاری افزایش یابد و از مصرف کودهای اوره (ازته) جدا خودداری شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: