• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-1584-5
  • خبرنگار : 102
  • منبع خبر : ----

از ابتدای اریبهشت ماه؛

آغاز برداشت كلزا از سطح 62 هکتار از مزارع طبس

مدیر جهادکشاورزی شهرستان طبس از آغاز برداشت محصول کلزا از سطح 62 هکتار از مزارع طبس از ابتدای اریبهشت ماه خبرداد.

داوود بخشایی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی، اظهارکرد: کار برداشت محصول كلزا از سطح 62 هکتار از مزارع این شهرستان از دهه اول اردیبهشت ماه با به کارگیری یک دستگاه کمباین بومی مجهز به هد مخصوص برداشت کلزا آغاز و تا دهه دوم ارديبهشت ماه ادامه می‌یابد.

وی افزود: با توجه به خسارت وارده به مزارع کلزا شهرستان در اثر طوفان و تگرگ اواخر فروردين و اوایل اردیبهشت ماه سالجاری که به میزان 30 درصد و به ارزش مبلغ 550 ميليون ريال برآورد شده، پیش‌بینی می‌شود مقدار60 تن محصول کلزا برداشت شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان طبس تصریح کرد: كلزاي کشت شده شامل؛ ارقام هايولا420،  هايولا50، هايولا 4815 و آگامكس است.

بخشایی اضافه کرد: از جملع اقدامات انجام شده به منظور حمایت از کشاورزان كلزا کار را تهيه و توزيع بذور با كيفيت يارانه دار، توزيع كودهاي پايه فسفره و پتاسه، نظارت بر عمليات كاشت با استفاده از دستگاه ريز كارنده، توزيع رايگان سموم مبارزه با عوامل خسارتزا (علف هاي هرز، آفات و بيماريها)، توزيع رايگان كود آريا اوره و سولفات آمونيوم، نظارت مستمر بر مرحله داشت و ارائه توصيه‌هاي تغذيه‌اي لازم، اطلاع رسانی و معرفی بهره برداران به منظور استفاده از تسهیلات سرمایه در گردش است.

وی اضافه کرد: ارائه خدمات فنی و کارشناسی و تجهيز و راه اندازي يك دستگاه كمباين مجهز به هد مخصوص برداشت كلزاو نظارت بر امر برداشت این محصول و تشویق بهره برداران جهت خرید 9 دستگاه ريزكارنده از محل اعتبارات طرح كلزا ( با 5 ميليون تومان اعتبار بلاعوض) نیز از دیگر اقدامات حمایت از کشاورزان است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان طبس گفت: در سال زراعی جاری در راستای بررسی سازگاری و مقایسه عملکرد محصول كلزا مزرعه مشاركتي مقايسه ارقام در روستاي تشكانان در سطح 1 هكتار شامل؛ 4 رقم هايولا420، هايولا50،  هايولا4815 و آگامكس احداث شده است.

بخشایی یادآور شد: خرید كلزا به صورت تضمینی با قیمت هر کیلوگرم 28 هزار و 665 ریال بصورت علي الحساب توسط شرکت بازرگاني غله استان با مباشرت شرکت تعاونی روستایی انقلاب انجام می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: