• شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-587-5
  • خبرنگار : 102
  • منبع خبر : ----

گفت و گوی ایسنا با هنرمند صنایع دستی؛

تغییر نگاه کاربردی با حفظ اصالت، نیاز امروز بازار صنایع دستی است

هنرمند صنایع دستی در خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر بازار صنایع دستی نیازمند نغییر نگرش در تولیدات صنایع دستی با حفظ اصالت این محصولات است.

عادله حسن پور در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی، با اشاره به فعالیت 4 ساله در نمد مالی و مدرن سازی نمد، اظهارکرد: سبک کار با نمد به همان سبک قدیمی است اما تغییر کاربری داده ایم تا مدرن شود.

وی افزود: محصولات نمدی در گذشته زیر انداز، لباس چوپانی و کلاه بوده ما با مدرن سازی به صورت زیورآلات، کیفريال کفش، شال گردن و جلیقه درآورده‌ایم.

این هنرمند صنایع دستی استان ادامه داد: بسیاری از مردم در مورد پشم اطلاعات نداشته در حال که این پشم ضد عرق و باکتری بوده جریان خون را تنظیم کرده و ارگانیک است.

حسن پور تصریح کرد: به دو صورت با نمدها کار می‌کنیم کار و گلدوزی بر روی نمدهای صنعتی و سبک دیگر  نمدمالی است که با پشم طبیعی کار می‌شود.

وی یادآور شد: در حال حاضر تنها دو نفر در کارگاه با همکاری دارند در حال که درطی فعالیت های گذشته حدود ۱۰ نفر با این کارگاه فعالیت می‌کردند.

این هنرمند بیرجندی گفت: بیشتر در نمایشگاه‌های تخصصی حضور داریم و برای گالری‌ها نیز به صورت عمده به شهرهای مختلف فرستاده می‌شود.

وی تاکید کرد: تعدادی از افراد شهرهای دیگر نیز با ما کار می‌کردند کارها برای آنها ارسال و گلدوزی و تزئینات را انجام می دادند.

حسن پور اضافه کرد: در حال حاضر از کار با نمد صنعتی دست نگه داشته و وقت خود را روی نمد مالی گذاشته‌ایم.

فرهنگسازی استفاده از کارهای سنتی نشده است

وی با تاکید بر اینکه فرهنگسازی استفاده از کارهای سنتی نشده است، افزود: هم استانی‌های ما در خصوص در خصوص پشم اطلاعات ندارند و نمی‌دانند که پشم هم در تابستان و هم زمستان قابل استفاده و عایق گرماو سرما است.

این هنرمند صنایع دستی در استان اظهارکرد: با توجه به زحمتی که روی این محصولات انجام می‌شود، قیمت این کارهای بیشتر شده و به همین دلیل رغبت برای خرید این کالا در استان کمتر است.

حسن پور یادآور شد: سعی شده انواع محصولات را تولید شود تا با تنوع مدل و قیمت برای همه مورد استفاده باشد.

وی اضافه کرد: برای تهیه مواد اولیه در ابتدا پشم‌ها را از بیرجند خریداری می‌کردیم که با توجه به زمخت بودن پشم ایران در حال حاضر از پشم خارجی استفاده می‌شود و با توجه به قیمت پشم خارجی قیمت محصولات نیز بالاتر می‌رود.

این هنرمند بیرجندی ادامه داد: پشم ایرانی چون از ابتدا برای زیر انداز استفاده شده زخمت بوده و برای پوشاک لطیف نمی توان از انها استفاده کرد

وی با اشاره به اینکه با تغییر نوع حلاجی در ایران می‌توان پشم‌های مورد نیاز را تهیه کنیم، اضافه کرد: پشم‌های حال حاضر در ایران کوتاه است به مروز زمان از هم پاشیده و از بافت در می‌آید.

حسن پور تصریح کرد: در حال حاضر در کشورهای دیگر تخصصی در این خصوص کار می شود و در برخی کشورها نمدهای ماشینی با نقش و نگار ریز و زیبا تولید می‌کنند.

 این هنرمند بیرجند اضافه کرد: در حال حاضر در ایران تنها با دست و طرح ها و سبک‌های گذشته کار می‌شود که بازار صنایع دستی نیازمند نغییر نگرش در تولیدات صنایع دستی با حفظ اصالت این محصولات است.

حسن پور تاکید کرد:  مردم در حال حاضر به روز پیش رفته نقش‌های اشباع شده نمی‌خواهند و به دنبال کار جدید هستند.

وی در خصوص بحث صادرات کارهای نمدی از استان گفت: به دلیل تولید کم  نتوانسته‌ایم وارد بحث صادرات شویم تنها در دو کشور در گالری شرکت داشته‌ایم.

این هنرمندی بیرجند بیان کرد: پشم‌های خارجی در حال حاضر به دلیل افزایش قیمت دلار وارد نمی‌شود و دراین خصوص به مشکل بر خورده‌ایم.

حسن پور تاکید کرد: کمبود مواد اولیه و افزایش قیمت کالا باعث می‌شود قیمت محصولاتی تولیدی نیز افزایش و خریدار کمتری داشته باشد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: