• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4984-5
  • خبرنگار : 102
  • منبع خبر : ----

سهم ناوگان حمل و نقل مسافر از کشته های کشور تنها 5 درصد است

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: سهم کشته های ناوگان حم لو نقل مسافر عمومی از کل کشته های کشور 5 درصد بوده است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، حمیدرضا شهرکی‌ثانوی امروز (24 اردیبهشت ماه) اظهارکرد: سامانه سپهتن یک پروژه مشترک بین پلیس راه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است که موضوعات مختلفی  ازجمله مباحث فنی، پشتیبانی و اجرایی را شامل می‌شود.

وی افزود: این سامانه در مسیر خود در حال طی شدن است که دفاتر تخصصی از جمله دفتر ترافیک و فناوری اطلاعات روی آن کار می‌کنند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور تصریح کرد: به دلیل اینکه اتوبوس وسیله حمل و نقل انبوه بوده و با مردم ارتباط دارد بخش بهره بردار این پروژه حوزه حمل و نقل مسافر بوده است.

شهرکی ثانی ادامه داد: این سامانه به عنوان سامانه نظارتی شناخته می شود اما می توان از آن اطلاعات مختلفی برای کمیته فنی در حوزه بهره‌برداری برای مستقبلین، خانواده مسافر منتشر و وضعیت و موقیعت مکانی مسافر مشخص شود.

وی با اشاره به اینکه این اطلاعات برای مالکین ناوگان، سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها مورد استفاده است، اضافه کرد: با این اطلاعات شرکت ها وضعیت ناوگان و مالکین بر رفتار ناوگان بتوانند نظارت داشته باشند.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور بیان کرد: نگاه دفتر حمل و نقل مسافر به سامانه سپهتن ، در بخش مسافری صرفا نظارتی نبوده اگر چه اهمیت ان به نظارت شناخته می‌شود اما در استفاده اطلاعات در حوزه برنامه ریزی و اطلاع رسانی به مسافری و خانواده‌ها داده می‌شود.

شهرکی ثانی با اشاره به اینکه بدنیال این هستیم تا این اطلاعات ارتقاء و هوشمند شوند، تصریح کرد: تمام اتوبوس ها سامانه سپهتن دارند و اتوبوس‌های بدون این سامانه امکان تردد ندارند.

وی افزود: با توجه به وجود 14 هزار 611 دستگاه اتوبوس داریم که امکان اجرایی شدن این پروژه را  فراهم کرده است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: این سامانه به سبب اینکه اولین سیستم بین دستگاهی است، سازمان راهداری و پلیس از ان استفاده مشکلاتی نیز دارد که در حال رفع آنها نیز هستیم.

شهرکی یادآور شد: نوسازی ناوگان مسافری از منابع سازمان در حال انجام است که هرهفته به استان ها لیست قرارداده و نحوه تسهیلات و تعداد تعهدات و بازپرداخت ها و تسهیلات اعلام می‌شود .

وی با اشاره به اینکه بهسازی ناوگان از محل منایع سازمان و در بخش روستایی با مشارکت منابع مشترک با ریاست جمهوری درحال انجام است، اضافه کرد: همچنین یک پروژه نوسازی به همت ریاست جمهوری در حال انجام است که رد صورت اجرایی شدن با توان بالاتری این امر اتفاق خواهد افتاد.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با اشاره به عمر ناوگان حمل ونقل مسافر در کشور تصریح کرد: 14 هزار و 611 دستگاه اتوبوس با عمر 10.3 سال، 20 هزار و 486 دستگاه مینی بوس با عمر 24.6 و 26 هزار و 625 دستگاه و سواری کرایه با عمر 9.5 سال فعالیت دارند

شهرکی ثانی افزود: نوسازی بر اساس توان منابع مالی انجام می شود که با اجرایی شدن پروژه ریاست جمهوری بتواند اتفاق خوبی رخ خواهد داد.

وی تاکید کرد: نوسازی ناوگان مینی بوس خوب نیست اما به شدت بدنیال نوسازی ناوگان مینی بوسی هستیم.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با بیان اینکه ظرفیت اشغال کشور در بخش اتوبوسی 50 درصد است، اضافه کرد: طی سال های گذشته ظریب اشغال صندلی پایین آمده و از 45 صندلی به 25 صندلی کاهش یافته است.

شهرکی ثانی با بیان اینکه با همکاری مجموعه پلیس راه با ارائه کاری مشترک به دنبال تغییر تعریف ناوگان هستیم، اضافه کرد: شرکت‌های خصوصی به دنبال تعریف ناوگان اتوبوسی از 25 صندلی به 15 صندلی هستند تا خدمات با کیفیت تری ارائه دهند.

وی تاکید کرد: با این کار شرکت های تولید کننده اتوبوس های متنوع تر با صندلی کمتر و با کیفیت بیشتر را تولید می‌کنند که این امر با تقاضای بخش خصوصی مدنظر قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با اشاره به اینکه سهم کشته ها ناوگان عمومی از کل کشته های کشور 5 درصد بوده است، خاطر نشان کرد: در بحث نقاط پرحادثه بر اساس همکاری با پلیس راه در امر شناسایی، کار کارشناسی انجام می‌شود تا در رفع این نقاط اقدامات لازم اجرایی شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: