• یکشنبه ۶ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-1084-5
  • خبرنگار : 102
  • منبع خبر : ----

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان خبرداد:

خونگیری 680 نفر شتر در نهبندان برای تشخیص بروسلوز

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: از ابتدای سال جاری جهت تشخیص بیماری بروسلوز تعداد 680 نمونه خون شتر در آزمایشگاه شبکه دامپزشکی نهبندان مورد آزمایش رزبنگال قرار گرفت.

محمد راه انجام در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهارکرد: بروسلوز یک بیماری باکتریایی مشترک بین انسان و دام (زئونوز) است، که طیف وسیعی از پستانداران شامل؛ انسان، گاو، گوسفند، شتر، بز، خوک، جوندگان و پستانداران دریایی را مبتلا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این بیماری دارای اهمیت فراوان جهانی است، افزود: شتر از گونه‌های حساس به بروسلوز است و شترها به وسیله یکی از گونه‌های اصلی بروسلا یعنی بروسلا آبورتوس یا بروسلا ملی‌تنسیس آلوده می شوند.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان ادامه داد: برای بررسی سرمی بیماری بروسلوز و راهکارهای به حداقل رساندن بیماری، از 680نفرشتر در شهرستان نهبندان خونگیری به عمل آمد.

راه انجام تصریح کرد: بر روی سرم‌های تهیه شده در آزمایشگاه دامپزشکی نهبندان آزمایش رزبنگال انجام گرفت که 7 نمونه مشکوک به بروسلوز بودند که برای آزمایش های تکمیلی رایت و 2ME به آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی خراسان جنوبی ارسال شد.

وی یادآور شد: یکی از اصلی ترین راه های انتقال بروسلوز از شتر به انسان مصرف شیر و سایر محصولات غیر لبنی پاستوریزه است.

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان اضافه کرد: نظر به اینکه شیر شتر به صورت صنعتی تهیه و فرآوری و پاستوریزه نمی‌شود و عموم مردم به صورت خام فرآورده های لبنی شتر را مصرف می‌کنند، این امر می‌تواند زنگ خطر شیوع تب مالت را در سطح جوامع شهری و روستایی مصرف کننده شیر ولبنیات تهیه شده از شیر شتر افزایش دهد.

راه انجام اضافه کرد: به همین منظور برنامه پایش بروسلوز در شترها برای پیشگیری از بروسلوز در گله‌های شتر شهرستان انجام می‌شود که این کار می تواند نقش کلیدی در کنترل تب مالت در جمعیت های انسانی ایفا کند.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان یادآور شد: این شهرستان قطب پرورش شتر در سطح استان است که موضوع نقل و انتقال غیرقانونی دام، کنترل و پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک در این منطقه را دشوارتر می‌سازد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: