• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2884-5
  • خبرنگار : 101
  • منبع خبر : ----

پسیل پسته آفت کلیدی باغ‌های پسته در خراسان جنوبی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: پسیل پسته که در اصطلاح به آن «شیره خشک» می‌گویند، آفت کلیدی باغ‌های پسته استان است.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، مهدی یوسفی افزود: حشره پسیل معمولا در اواخر اسفند و با گرم شدن هوا از پناهگاه‌های زمستان‌گذران خارج شده و بلافاصله پس از متورم شدن و باز شدن جوانه‌های پسته شروع به فعالیت، تغذیه و تخم‌گذاری می‌کند.

یوسفی بیان کرد: پسیل پسته با تغذیه از شیره پرورده گیاه موجب ریزش برگ‌ها و حتی جوانه‌های گل و برگ سال آینده درختان پسته شده و باعث ایجاد خسارت کیفی و کمی محصول می گردد.

مدیر حفظ نباتات استان بهترین و موثرترین روش مبارزه با پسیل پسته رااعمال مدیریت تلفیقی دانست و تشریح کرد: در روش مدیریت تلفیقی از فصل زمستان تا پس از برداشت محصول پسته، رسیدگی هایی به باغ از جمله حذف علف‌های هرز، هرس، شخم زدن زمین، استفاده از روش‌های غیرشیمیایی و بیولوژیک، استفاده از کارت‌ها و نوارهای زرد برای کنترل آفات به ویژه پسیل پسته توصیه می‌شود.

یوسفی با تأکید بر افزایش آگهی بهره برداران بخش کشاورزی افزود: کشاورزان می بایست جهت کنترل به موقع آفت از نظرات کارشناسان جهاد کشاورزی و کلینیکهای گیاهپزشکی در راستای خریدسموم،نحوه وزمان سمپاشی و کاربرد تجهیزات کنترل غیرشیمیایی استفاده کنند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: آفت پسیل در طول سال چندین نسل را تولید می­کند از این رو سم‌پاشی‌های خودسرانه و بی‌رویه و عدم سمپاشی به موقع باعث مقاوم شدن این آفت می‌شود و سموم حشره‌کش کارآیی خود را در کنترل آفت از دست می‌دهند.

یوسفی عنوان کرد: کشاورزان می بایست سموم مورد نیاز خود را بر اساس توصیه کارشناسان جهاد کشاورزی و کلینیکهای گیاهپزشکی از فروشندگیهای مجاز تهیه کنند.

وی به بهره مندی استان از دانش و تجربه متخصصین در این امر اشاره کرد و گفت: تعداد 51 نفر ناظر گیاهپزشک   در سطح استان بکارگیری شده اند که نظارت و پیش آگاهی آفات و بیماریهای گیاهی علی الخصوص آفات پسته را بر عهده دارند.

لازم به ذکر است که هم اکنون سطح زیر کشت باغات پسته در سطح استان بالغ بر 17000 هکتار(بارور و غیر بارور) می­باشد که مبارزه تلفیقی جهت کنترل پسیل پسته در سطح 5 شهرستان قاین، فردوس، سرایان، بشرویه و خوسف تا کنون 5125 هکتار بوده وتعداد72000 کارت زرد برای ردیابی، پیش آگاهی و کنترل آفت پسیل در باغات مورد استفاده قرار گرفته است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: