• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 974-286-5
  • خبرنگار : 102
  • منبع خبر : ----

دانش آموزان باید با فرهنگ بیگانه آشنا، اما ذوب در آن نشوند

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: ضروری است که دانش اموزان ما با سایر فرهنگ ها و فرهنگ بیگانه آشنا باشند اما نباید در ان ذوب شوند.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، رضا یکه خانی امروز (دوم تیرماه) در سومین گردهمایی کشوری سرگروه های آموزشی درس فرهنگ و هنر در خراسان جنوبی، اظهارکرد: برای سومین سال متوالی شاهد برگزاری این گردهمایی هستیم که خراسان جنوبی میزبانی آن را بر عهده دارد.

وی افزود: از اهداف اصلی این گردهمایی ارتقاء شاخص های مهارتی سرگروه ها، تبیین برنامه های دییرخانه فرهنگ و هنر و ارتقاء سطح آموزش در کشور است.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی ادامه داد:همچنین از دیگر دستاوردهای این گردهمایی افزایش کیفیت بخشی آموزشی، انتقال تجربه و اندیشه های فرهنگی در سراسر کشور است.

یکه خانی با اشاره به اینکه علی رغم کویری بودن خراسان جنوبی قابلیت های ویژه ای نیز در استان وجود دارد، تصریح کرد: به بهانه سومین سال حضور سرگروه های آموزشی در استان فرصتی دیگر باشد تا بتوانیم این قابلیت ها را معرفی کنیم.

وی بیان کرد: حدود ۱۵۶ هزار دانش آموز در خراسان جنوبی در حال تحصیل و  ۶۰ هزار نفر دبیر تخصصی درس فرهنگ و هنر در استان فعالیت می‌کنند.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی یاداور شد: شاهد درخشش دانش آموزان استان   در عرصه های کشوری هستیم که از جمله آن   کسب رتبه دوم ریاضی، رتبه سوم تجربی، رتبه هشتم انسانی، رتبه بیست سوم هنر و سی ام زبان توسط دنش اموزان استان در کنکور سراسری بوده است.

یکه خانی اضافه کرد:  همچنین ۲۸ نفر از دانش آموزان استان طی سال گرشته در رشته پزشکی پذیرش و بیش از صد نفر از دانش آموزان در مطرح ترین دانشگاه هی کشور قبول شده اند.

وی عنوان کرد: علی رغم محدودیت های استانی با برنامه ریزی های انجام شده بیش بینی می شود طی امسال نیز رشد خوبی را شاهد داشته باشیم.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی با پنج استان خراسان رضوی، یزد، سیستان بلوچستان و کرمان هم مرز و مرز مشترک با افغانستان داریم.

یکه خانی با اشاره به اینکه بیرجند به سرزمین فرهنگ و هنر نیز شهرت داشته و دارای جاذبه های بسیاری است، اظهارکرد: مدرسه شوکتیه به عنوان سومین مدرسه احداث شده در  سطح کشور با معماری خاص و قابل توجه ان از جمله آنها است.  

وی ادامه داد: ارگ کلاه فرهنگی مربوط به دوره صفویه ،مدرسه شوکتیه، باغ اکبریه و امارت رحیم آباد از جاذبه های بی نظیر شهر بیرجند است.  

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی  یاداور شد: همچنین شهرستان قاین معروف به شهر طلای سرخ  و شهرستان نهبندان معروف به شهر اسیاب بادها نیز از جاذبه های با ارزشی  تاریخی و فرهنگی برخوردار هستند.

یکه خانی تصریح کرد: سربیشه دیار قلعه هلی تاریخی، بشرویه سرزمین بادگیر های بلند و شهرستان سرایان به دیار آب انبار معروف بوده و از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی نظیری برخوردار هستند.

وی تاکید کرد: از ۲۵۰ رشته شناسابی شده ۴۰ رشته صنایع دستی در استان داریم که از جمله آ نها می توان به پاپوش سنتی، نمد مالی و گلیم مالی توجه کرد.

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی اضافه کرد: آنچه وظیفه گروه فرهنگ و هنر است این بوده که  باید دانش آموز بعد از مطالعه کتاب فرهنگ و هنر به زیبایی طبیعت توجه کرده و بتواند کار گروهی را انجام و قابلیت، آفرینش و خلق آثار را داشته باشد  

وی با اشاره به اینکه دانش آموزان ما باید نسبت به فرهنگ سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فرهنگ خود آشنا باشند ، ادامه داد: همچنین دانش اموزان باید با  فرهنگ بیگانه نیز آشنا ولی ذوب در فرهنگ بیگانه نشوند.  

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی گفت: هنر جدای از ارزش های جامعه نیست و زمانی که هنر معرفتی باشد ماندگار و هنر خوبی خواهد بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: