• دوشنبه ۱۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-1384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

واکسیناسیون30 هزار رأس دام در مناطق مرزی نهبندان

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: در راستای تحقق شعار "دام سالم، غذای سالم و انسان سالم" در طول سه ماهه نخست امسال30 هزار و 13 راس دام عشایر و روستاهای مرزی شهرستان نهبندان علیه بیماری‌های مختلف واکسینه شدند.

محمد راه انجام در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی، اظهارکرد: یکی از اهداف مهم دامپزشکی حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور است که به همین منظور باید توجه خاصی به روستاهای مرزی داشت . په باشیم.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان به بیماری آبله اشاره کرد و افزود: این بیماری یکی از بیماری‌های مسری در بین دام‌های سبک به شمار می‌رود که می‌تواند منجر به بروز خسارت و تلفات در این گروه از دام‌ها شود که خوشبختانه تاکنون در شهرستان هیچ گونه موردی مشاهده نشده است.

راه انجام ادامه داد: در سه ماهه نخست سال جاری در مناطق محروم و مرزی شهرستان   22 هزار و 465 رأس گوسفند و بز علیه بیماری آبله توسط اکیپ پست دامپزشکی بندان مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه بیماری بروسلوز به دلیل ایجاد سقط جنین در دام، كاهش تولید شیر و از دست رفتن ارزش اقتصادی دارای اهمیت ویژه‌ای است و علاوه بر بعد اقتصادی از نظر اینكه بیماری مشترك بین انسان و دام می‌باشد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بیان داشت: از ابتدای سال جاری   5 هزار و 937 رأس بره و بزغاله در دهستان بندان علیه بیماری تب مالت مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند .

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان ادامه داد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr) بیماری ویروسی است که به علت انتشار سریع، کاهش تولید و تلفات سنگین، کنترل و پیشگیری از این بیماری اهمیت بسیار زیادی دارد.

راه انجام افزود: از ابتدای سال جاری 1365 رأس دام سبک در کانون‌های بیماری سال گذشته تحت پوشش واکسیناسیون ppr قرار گرفته‌اند.

وی واکسیناسیون 219رأس گاو و گوساله علیه بیماری تب برفکی را از دیگر اقدامات پست دامپزشکی بندان در سه ماهه نخست سال جاری برشمرد و اضافه کرد: همچنین در این مدت 27 قلاده سگ علیه بیماری هاری واکسینه شده‌اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: