• چهارشنبه ۱۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 974-190-5
  • خبرنگار : 101
  • منبع خبر : ----

گزارش+ عکس

سایه‌سار باغستان روستایی خراسان جنوبی بر سر مسافران تابستانی

باغستان فردوس در کنار مجموعه قنات بلده فردوس پدیده‌‌ای شگفت‌انگیز و بی‌بدیل در دل کویر است که می‌تواند بهاری به یادمانی را برای گردشگران و مسافران رقم بزند.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، وقتی پا به کوچه باغ‌های روستای باغستان علیا می‌گذاری، زیر سایبان درختان بید، سپیدار، توت و که شاخه‌هایشان را به نشانه دوستی به سوی هم دراز کرده‌اند، دیدن جوی‌های آب روان و زلال است که تو را به یاد قطعه‌ای از بهشت در روی زمین می‌اندازد.  

آب و هوای خوش و جاری بودن نهرین آب بلده در روستای باغستان علیا سبب شده تا از باغستان به عنوان دالانی بهشتی در شهرستان فردوس است یاد شود.

اینکه از هوایی با دمای بالا و گرمای تابستان در فاصله‌ای کمتر از چند ساعت وارد دمای معتدل و خنکی زیر سایه‌سار چنارهای فردوس شوی، یکی از شگفتی‌های خلقت خدا است و خراسان جنوبی به جز این امتیاز داشته‌های بهشتی دیگری در خود دارد که گردشگران تابستانی را در خود محصور می‌کند.

وجود 2400 درخت در مسیر باغستان فردوس

زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی با اینکه 2400 درخت در مسیر باغستان وجود دارد، افزود: گونه‌های مختلف گیاهی از جمله بید، نارون، چنار، سرو، سپیدار، کاج و درختان مثمر گردو، سنجد و انگور در این باغ وجود دارد.

وی ادامه داد: در شاه جوی بلده فردوس درختان کهنسالی نیز وجود دارد که زیبایی خاصی به منطقه داده است.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان جنوبی اظهار کرد: باغستان فردوس با چشم انداز زیبا و درختان سربه هم آورده منطقه بکر و ارزشمندی برای مسافران بویژه در فصل تابستان است.

ملکوتی با بیان اینکه مسیر باغستان بلده از نظر فرهنگی نیز منظره زیبایی دارد، یادآورشد: کشاورزان روستایی برای هدایت و جلوگیری از تبخیر، آب جوی‌ها را گل آلود می‌کنند.

چشم‌اندازهای بکر طبیعی در باغستان فردوس

روح الله صداقت طالبی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فردوس در گفت و گو با ایسنا گفت: روستای باغستان، دارای آب و هوایی مطلوب و مناظر طبیعی زیبا بوده که آن را به یکی از مناطق ییلاقی و گردشگری شهرستان فردوس تبدیل کرده، به‌گونه‌ای که این روستا به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شده‌است.

وی افزود: منطقه گردشگری باغستان و   آبگرم ، بیشترین میزان ورودی مسافر تابستان را در   استان خراسان جنوبی   دارد، افزود: محصول انار باغستان، مرغوب‌ترین انار منطقه   فردوس   است.

صداقت طالبی اظهارکرد: در ابتدای ورودی روستا چشم انداز باغ‌ها با میوه‌های رنگارنگ انار، زردآلو ، انگور، هر بیننده ای را مجذوب خود می‌کند.

وی طبیعت بکر، آب و هوای مساعد، مناظر طبیعی بسیار زیبا، باغ‌های سرسبز میوه و همچنین قنات تاریخی بلده و آسیاب‌های تاریخی را از جمله جاذبه‌های این روستا بیان می‌کند.

|

باغستان، دالانی بهشتی در شهرستان فردوس

حسن رمضانی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی، در گفت و گو با ایسنا منطقه خراسان جنوبی، گفت: استقرار روستای باغستان علیا در نزدیکی شهر تاریخی تون (فردوس) و روستای بیدسکان که بافت تاریخی با ارزشی دارد و همچنین همجواری آن با سد مهویه و امامزاده سلطان احمد مهویه، بیانگر قدیمت کهن آن است.

وی با بیان اینکه منطقه گردشگری باغستان و آبگرم، بیشترین میزان ورودی مسافر را در استان خراسان جنوبی دارد، افزود: درختان بید، چنار و سپیدار سر به فلک کشیده جلوه خاصی به کوچه‌های این روستا داده و تمام مسیر را سایه می‌کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی ادامه داد: روستای باغستان علیا یکی از مناطق ییلاقی و گردشگری شهرستان فردوس است که به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی اظهارکرد: آب و هوای خوش و جاری بودن نهرین آب بلده در روستای باغستان علیا سبب شده تا از باغستان به عنوان دالانی بهشتی در شهرستان فردوس است، یاد شود.

و به درستی است که باغستان فردوس را باید بهشت یا معجزه سبز کویر و دیار یاقوت‌ها و گنجینه طلای سرخ خواند.

گزارش از سپیده قلندری اسفدن


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: