• یکشنبه ۱۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

حکایت مدرک‌هایی که سواد عملی ندارند

دانشجوی ترم سه رشته برق صنعتی دانشگاه طبس با گلایه از مشکل عدم مجهز بودن کارگاه‌های دانشگاه به وسایل مورد نیاز رشته‌های فنی، گفت: دانشجوی فنی که عملا در دانشگاه چیزی یاد نگیرد یک بی سواد دارای مدرک است.

مرتضی جهانی، در حاشیه دهمین دوره طرح ولایت دانشجویی استان، در گفت ‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: گرفتن مدرک دانشگاهی چندین سال است که در کشور جای خود را به مهارت داده است، به طوری که بسیاری از جوانان تحصیل کرده دانشگاهی دارای مدارج علمی بالایی هستند اما حرفه لازم را ندارند.

وی ادامه داد: به گفته بسیاری از دانشجویان و کارشناسان خلاء اصلی در این زمینه بروز نبودن کارگاه‌های فنی دانشگاه‌ها به وسائل مورد نیاز هر رشته و پذیرش بی حد دانشجو در رشته‌های فنی بدون در نظر گرفتن امکانات دانشگاه است.

این دانشجو دلیل ثبت نام و حضور در طرح ولایت را پاسخ گویی به شبهات ذهنی خود دانست و ادامه داد: در گذشته عضو بسیج دانشجویی بودم اما هیچ دوره‌ای شرکت نکرده بودم و این اولین دوره است که شرکت کرده ‌ام.

جهانی بیان کرد: در جامعه شبهات زیادی می شنوم و یا در فضای مجازی می‌بینم که چون اطلاعات کافی را ندارم نمی‌توانم به آنها پاسخ دهم و بین رد و قبول کردن می‌مانم.

وی اظهار کرد: دلیل این امر اطلاعات ناقص است اما با حضور در این دوره طرح ولایت، می‌توانیم بسیاری از شبهات را بپرسیم و یا با ارتباطی که با اساتید برقرار می‌کنیم در طول سال از آن ها برای رفع شبهات خود کمک بگیریم.

این دانشجوی رشته برق یکی از دغدغه‌های ذهنی خود را برگزاری باشکوه اعیاد ملی و مذهبی می‌داند و اظهار کرد: برگزاری جسن ‌ها و اعیاد ملی و مذهبی به صورت محدود یکی از مشکلات جامعه است اما عزاداری‌ها را پرشور برگزار می ‌کنیم.

جهانی بیان کرد: همین امر باعث شده که دشمن سوء استفاده کند و به ما برچسب افراد غمگین بزند در حالی که اصلا این طور نیست.

وی اظهار کرد: باید بتوانیم جشن‌های ملی و مذهبی را شاد و اسلامی برگزار کنیم و نشان دهیم که می‌توان در عین رعایت موازین شرعی شاد نیز بود و نیاز نیست که برای شادی مردم برخی‌ جلساتی که در انتها به ابتذال فرهنگی ختم می‌شود برگزار کنند.

این دانشجوی رشته برق از مشکل عدم مجهز بودن کارگاه‌های دانشگاه به وسایل مورد نیاز رشته‌های فنی گلایه داشت و ادامه داد: دانشجوی فنی که عملا در دانشگاه چیزی یاد نگیرد یک بی سواد دارای مدرک است.

جهانی اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی در دانشگاه‌های ما تئوری محور بودن مباحث است، یعنی یک دانشجوی رشته برق شاید در کارگاه دانشگاه کمترین امکانات لازم برای یادگیری را نداشته باشد و این فرد نمی‌تواند در آینده، حرفه‌ای یاد بگیرد که خود کسب و کاری راه اندازی کند.

وی یادآور شد: در این صورت فرد به یک دانشجوی مدرک دار که حرفه‌ای یاد ندارد، تبدیل شده است که منتظر استخدام در دستگاه دولتی است که این موضوع باید حسابی بررسی و درست شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: