• شنبه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-484-5
  • خبرنگار : 205
  • منبع خبر : ----

فلسفه تشکیل منطقه ویژه اقتصادی چیست؟

رییس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی   گفت: مناطق ویژه اقتصادی در راستای افزایش امنیت سرمایه گذاری و تسهیل در این امر ایجاد می ‌شوند.

مرتضی صفدری زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: امروزه در تجارت بین‌المللی، زمان انجام کار در امر واردات و صادرات یک موضوع بدیهی بوده که همواره کشورها برای آن برنامه ریزی کرده‌اند.

وی افزود: در همین راستا جمهوری اسلامی ایران در راستای تسهیل فرآیندهای بازرگانی داخلی و خارجی، قوانین جدیدی را در یک دهه اخیر وضع کرده که ظهور مناطق ویژه اقتصادی با دارا بودن مزیت‌های خاص و منحصر به فرد در شریان حیاتی کشور نمونه‌ای از آن‌ها است.

رییس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی ادامه داد: این قوانین می‌توانند موجبات رونق بخشی فعالیت تجار، بازرگانان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی را فراهم کنند.

صفدری زاده بیان کرد: در همین راستا منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی با دارا بودن دو سایت مرکزی به مساحت730 هکتار در مرکز استان و سایت مرزی خود به مساحت 100 هکتار در نقطه صفر مرزی ماهیرود (میل 78) و واقع شدن در مرکز ثقل محور ترانزیتی شمال شرق جنوب شرق همراه با مزیت‌های منحصر به فرد و حذف بروکراسی‌های اداری توانسته نقش کلیدی را در منطقه ایفا کند.

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی به عنوان گذرگاهی امن در شرق کشور به عنوان دروازه طلایی اقتصاد شرق کشور شناخته شده و با توجه به مزیت‌های منحصر به فرد خود می‌تواند همواره در راستای اعطای خدمات به متقاضیان داخلی و خارجی پیشرو باشد.

رییس سازمان منطقه ویژه اقتصادی خراسان جنوبی اظهار کرد: جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و ارتقای سطح اشتغال در استان و کشور و کاهش هزینه‌های تولید به منظور ورود به بازارهای رقابتی جهانی از اهداف تشکیل مناطق ویژه اقتصادی است.

صفدری زاده بیان کرد: ایجاد عرصه فعالیت‌های تولیدی و تجاری برای افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات برای حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و بین المللی، اجرای سیاست ‌ای توسعه منطقه‌ای و ایجاد قطب‌های اقتصادی و صنعتی و   ارتقا سطح تکنولوژی و بهره گیری از فناوری‌های برتر و نوین اقتصادی جهانی از جمله دیگر اهداف است.

وی یادآور شد: همچنین فراهم کردن زمینه استراتژی نوین برای توسعه و گسترش منطقه به منظور افزایش تولید و صادرات و پردازش کالا یا ایجاد تغییرات در آن برای تحصیل ارزش افزوده با استفاده از امکانات بالقوه از دیگر اهداف تشکیل مناطق ویژه اقتصادی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: