• یکشنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 979-1184-5
  • خبرنگار : 101
  • منبع خبر : ----

تغذیه سفره‌های زیرزمینی؛ دوای درد کشاورزی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به اجرای 12 طرح تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی در خراسان جنوبی گفت: اجرای این طرح‌ها می تواند باعث رونق کشاورزی شود که این امر موجب کاهش مهاجرت‌ها از روستا به شهر خواهد شد.

حسین امامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی، در خصوص طرح‌های صورت گرفته در استان برای کنترل سفره‌های آب زیر زمینی گفت: تاکنون بالغ بر 12 طرح تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی در استان اجرا شده است.

امامی هدف از اجرای این طرح‌ها را افزایش سطح آب‌های زیرزمینی در استان عنوان کرد و ادامه داد: تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، کنترل سیلاب و کاهش خسارات ناشی از آن، کنترل رسوبات و  گسترش کشاورزی در منطقه از اهداف اجرای این طرح است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی گفت: اجرای درست این طرح‌ها و محقق شدن اهداف آنها می تواند در راستای جلوگیری از مهاجرت افراد از روستاها به شهرها موثر و مفید باشد که این امر خود باعث پیشرفت و آبادانی خواهد شد.

وی با اشاره به طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی در این حوزه، افزود: طرح تغذیه مصنوعی بر روي رودخانه در حوضه آبریز خوشاب شهرستان سربیشه، از جمله طرح‌های مطالعاتی است که  با مساحت 107,7 کیلومتر مربع و آورد سالیانه 0,8 میلیون متر مکعب در قالب طرح اصلاح بندسارها موجود در منطقه و احداث بند خاکی در دست مطالعه است و طرح مطالعاتی بند زیرزمینی و انتقال آب افین -  اسفدن نیز در حال اجراست.

امامی گفت: در 20 کیلومتري شمال شرقی شهر اسدیه و بر روي رودخانه گزیک، با مساحت حوضه آبریز7 هزار و 648 کیلومتر و آورد سالیانه 3.6 میلیون مترمکعب، طرح تغذیه مصنوعی در حال اجرا است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اظهار کرد: این طرح با هدف حفاظت خاك، جلوگیري از فرسایش و انتقال رسوب، جلوگیري از سیلاب و زیان‌هاي آن، تغذیه سفره آب زیرزمینی و جبران بخشی از افت سالانه سطح آبخوان مطالعه شده و در حال اجرا است.

وی یادآورشد: طرح مذکور شامل دو خاکریز با ارتفاع 12 و 6.5 متر و طول تاج 440 و 510 متر و عرض تاج 5 و 4 متر بوده و توانایی ذخیره‌سازي یک میلیون و 700 هزار مترمکعب از سیلاب رودخانه را دارا است.

امامی خاطرنشان کرد: طرح‌های تغذیه مصنوعی دیگری در بندان از توابع شهرستان نهبندان و دشت آهنگران شهرستان زیرکوه در حال اجرا است.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: