• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-7214-5
  • خبرنگار : 205
  • منبع خبر : ----

بیماری شاربن در نهبندان مشاهده نشد

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: تاکنون موردی از بیماری شاربن در شهرستان نهبندان مشاهده نشده است.

محمد راه انجام در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: تهیه و تنظیم برنامه‌های پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های باکتریایی، ویروسی، انگلی و قارچی دام‌ها و بیماری‌های مشترک انسان و دام و مراقبت فعال از بیماری‌ها از جمله وظایف دامپزشکی است.

وی افزود: با توجه به عدم گزارش بیماری شاربن در ده سال اخیر در جمعیت انسانی و دامی شهرستان نهبندان، از ابتدای امسال مراقبت فعال برای پایش بیماری شاربن در شهرستان انجام می‌شود.

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان با اشاره به اینکه منظور از مراقبت فعال بیماری‌های دامی، بازرسی و معاینه دام‌ها به منظور کشف احتمالی بیماری است، تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون مراقبت فعال بیماری شاربن در 240 واحد دامی و با معاینه ۸۱۲۱ راس دام سبک، 349 نفر شتر و 129 راس گاو انجام شده و خوشبختانه تاکنون موردی از بیماری شاربن در شهرستان مشاهده نشده است.

راه انجام با بیان اینکه از علائم بیماری شاربن در دام‌ها تب بالا، مرگ ناگهانی، خروج خونابه تیره رنگ لخته نشده از منافذ طبیعی بدن و بادکردن سریع لاشه است، یادآور شد: به منظور جلوگیری از پخش باکتری، دام‌های مشکوک به هیچ وجه نباید کالبدگشایی شده و لاشه دام‌های مشکوک باید به طریق اصولی در عمق سه متری زمین دفن شود. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: