• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9710-11714-5
  • خبرنگار : 205
  • منبع خبر : ----

گفت‌وگوی ایسنا با آرین؛

از پتانسیل‌های بی نظیر خراسان جنوبی تا طرح آمایش سرزمینی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی با اشاره پتانسیل ‌های استان،گفت: طرح آمایش سرزمینی به محورهای توسعه استان در ۸ محور اصلی در سند آمایش در ۱۰ بخش تشریح شده است.

محمدهادی آرین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: از سال ۸۳ خراسان جنوبی با جدا شدن از خراسان بزرگ تشکیل شد و در سال ۹۲ طی دو سال الحاق شهرستان‌های فردوس و طبس را داشتیم.

وی افزود: ارزش افزوده استان طی سال‌های ۸۴ تا ۹۴ از ۹ هزار و دو میلیارد ریال به ۶۷ هزار و ۲۹۰ میلیارد ریال افزایش یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی تصریح کرد: محصولات کشاورزی مانند زرشک، زعفران، عناب، گل نرگس، زیتون، گیاهان دارویی، شتر و بز کرکی از جمله مزیت‌های خراسان جنوبی هستند.

آرین ادامه داد: این استان در تولید زعفران رتبه دوم، رتبه چهارم تولید پنبه و رتبه پنجم گل نرگس و پسته را دارد.

وی افزود: وجود ذخایر معدنی غیرفلزی مانند ذغال سنگ، سنگ‌های تزئینی، خاک‌های صنعتی و مواد نسوز از دیگر مزیت‌های منطقه‌ای است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی بیان کرد: پتانسیل توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در مقیاس نیروگاهی و ظرفیت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در مقیاس کوچک با توجه به تعداد روزهای آفتابی که حدود ۳۰۰ روز در سال است، از دیگر ظرفیت ‌های استان است.

آرین اظهار کرد: وجود پتانسیل‌های گردشگری ویژه مانند کویر لوت، وجود کوه‌های مریخی رنگی در نهبندان، وجود آبگرم‌های معدنی در فردوس، سربیشه و خوسف، آسمان صاف و تاریک سه قلعه به عنوان یکی از 15 آسمان تاریک دنیا و مناسب برای نجوم گردی ایران و بهترین نقطه رصد ستارگان در ایران، چشمه‌های آب گرم و سرد مجاور هم در طبس و وجود کلوت‌ها در نهبندان از دیگر ظرفیت‌های استان است.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت مرزها، خاطرنشان کرد: مجاورت با مرز و امکان توسعه بازرگانی خارجی از دیگر ظرفیت‌های استان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه مطالعات سند آمایش سرزمینی استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان در تاریخ 2 آذر ۹۶ به تصویب رسید، افزود: این مطالعات در جلسه اردیبهشت ماه ۹۷ در شورای ملی آمایش سرزمین طرح و مورد تایید قرار گرفت.

آرین ادامه داد: مطالعات آمایش بر مبنای شرح خدمات مشخص و به صورت یکسان و هماهنگ با کل استان‌های کشور تهیه و تدوین شده است.

وی اظهار کرد: انتظارات از این سند کاملا مشخص و تعیین شده بوده و بر این اساس نظارت نیز به صورت استاندارد در کل کشور صورت گرفته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان جنوبی تصریح کرد: طرح آمایش سرزمینی به محورهای توسعه استان در ۸ محور اصلی در سند آمایش در ۱۰ بخش تشریح شده است.

آرین با بیان اینکه بر اساس طرح آمایش کانون‌های سکونتی استان تدوین شده است، یادآور شد: با توجه به اینکه مطالعات استان چندین مرحله نظارت در استان و کشور را پشت سر گذاشته است، می‌توان با اطمینان خاطر بیان کرد که این مطالعات اهدافی را که برای آن تدوین شده، محقق ساخته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: