• شنبه ۲۲ دی ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9710-3386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

طراحی و ساخت دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی در دانشگاه بیرجند

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند گفت: برای اولین بار در ایران توسط محققین دانشگاه بیرجند دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی طراحی و ساخته شد.

حمیدرضا نجفی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی اظهار کرد: دستگاه شبیه ساز آرایه خورشیدی توسط محمد فراهانی دانشجوی کارشناسی ارشد الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی دانشگاه بیرجند زیر نظر محمد علی شمسی نژاد از اعضای هیات علمی گروه مهندسی برق و کامپیوتر و قدرت دانشگاه بیرجند طراحی و ساخته شده است.

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر، استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر به دلیل کاهش پیوسته منابع انــرژی متداول و مـرسوم، تقاضای روزافزون انرژی (امنیت انرژی) و افزایش آلودگی زیست محیطی در اثر استفاده از انرژی‌های فسیلی به طور چشمگیری افزایش یافته است.


معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند بیان کرد: در میان منابع انرژی تجدید‌پذیر، استفاده از سیستم‌های تولید انرژی خورشیدی به علت هزینه عملکرد و نگهداری پایین، قابلیت اطمینان بالا، طول عمر زیاد، مدولار بودن، نصب سریع و آسان، عملکرد بدون سر و صدا، تولید توان بدون آلودگی و دسترس‌پذیری در سرتاسر کره زمین به سرعت در حال رشد است.

نجفی اظهار کرد: با وجود مزیت‌های فراوان، سیستم‌های خورشیدی بازدهی مطلوب را ندارند چراکه بازدهی یک سیستم خورشیدی به عوامل زیادی از قبیل دما، تابش، مشخصات طیفی و بازتاب نور خورشید، تابش غیریکنواخت و غیره بستگی دارد.

وی افزود: به علاوه منحنی مشخصه جریان – ولتاژ خروجی سیستم خورشیدی وابسته به شرایط محیطی و امپدانس بار شدیداً غیر‌خطی است و توسط یک نقطه کار بهینه موسوم به نقطه توان بیشینه مشخص می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند بیان کرد: از این رو، پیش از نصب و به کارگیری سیستم‌های خورشیدی، باید ارزیابی، اعتبارسنجی و تأیید عملکرد سیستم‌های آماده.سازی توان خورشیدی شامل؛ اینورترهای خورشیدی و تجهیزات ردیابی نقطه توان بیشینه مربوط به آن‌ها در محدوده وسیعی از شرایط محیطی و بار متغیر انجام شود که به این منظور، از شبیه ساز آرایه خورشیدی به طور گسترده استفاده می‌شود.

نجفی یادآور شد: این دستگاه دارای ویژگی‌های منحصربه فردی از جمله؛ ولتاژ و جریان فتوولتائیک با ریپل بسیار پایین (کمتر از 5/0 درصد)، کنترل تمام دیجیتال، دینامیک سریع، انعطاف‌پذیری بالا، تغذیه ورودی سه فاز، بازدهی بالا است.


وی با بیان اینکه همچنین قیمت این دستگاه یک ششم مشابه خارجی آن است، خاطرنشان کرد: هزینه اجرای این دستگاه 5 میلیون تومان و زمان طراحی و ساخت این دستگاه نیز 2 سال به طول انجامیده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: